חלוץ: תקיפה באיראן תהיה טעות

הרמטכ"ל שכשל מול חיזבאללה במלחמת לבנון השניה גורס: "איראן מהווה איום חמור - אך לא איום קיומי"

חגי הוברמן , ט' בשבט תשע"ב

בטוח בעצמו. חלוץ
בטוח בעצמו. חלוץ
פלאש 90

במושב הנעילה של כנס הרצליה שנערך תחת הכותרת "בעין הסערות: הביטחון הלאומי של ישראל במזרח תיכון אחר" התייחס הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל.) דן חלוץ לנושא האיראני.

"איראן מהווה איום חמור אך לא איום קיומי" – אמר חלוץ – "השימוש בטרמינולוגיה מטעה. אם הדבר נועד לתת מסר לתקוף באיראן זו טעות. אופציה להפעלת כוח היא מוצא אחרון וצריכה להיעשות רק באין ברירה כאשר היא מובלת על ידי אחרים". 

עוד הוסיף חלוץ כי "במידה ונדרש לפעולה, אם יכפה עלינו לפעול בגישה של הפעלת עוצמה נצטרך לעשות זאת הרבה מעבר לציפיות הצד השני. בכל הנוגע לביטחוננו תהיה יד ברזל שמושטת כל הזמן לשלום. תפיסת ביטחון שמחזקת את הנושא ההגנתי משום שהוא נותן חופש פעולה יותר לדרג המדינה".

לגבי טורקיה אמר חלוץ: "אני רואה בטורקיה הזדמנות ולא סיכון, לפני שנה הם היו בעלי הברית של סוריה והיום הם מובילי ההתנגדות אליו, יש לזהות את האינטרסים המשותפים איתם. הטוב ביותר עבורנו היא שיהיה טוב לתושבי מדינות ערב כי כך יהיה להם יותר מה להפסיד. צריך להיערך מדינית לתקופת יציבות ולהבין שלא כל מדינה איסלאמית מהווה סיכון לישראל".

חלוץ התייחס לתקציב הביטחון ואמר כי "צריך לבחון בשבע עיניים לפני שמקצצים את תקציב הביטחון. התהליכים המתקיימים במדינות סביבנו יכולים להביא את הוצאת הקיטור הפנימי בהן כלפי חוץ, כרגע נראה שהסיכוי הזה הוא קטן אך הוא תלוי בדמוקרטיזציה.