באן: הפלשתינים דמוקרטים, ההתנחלויות מתסכלות

בכנס הרצליה טען מזכ"ל האו"ם שלישראל יש שותף לשלום, ורק "ההתנחלויות המיותרות" מפריעות לשלום

חגי הוברמן , ט' בשבט תשע"ב

נתניהו ובאן קי מון
נתניהו ובאן קי מון
פלאש 90

במושב הנעילה בכנס הרצליה של המרכז הבינתחומי נאם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון את נאום הרצליה של הכנס. באן קי-מון התייחס בנאומו לאביב הערבי ולקיפאון במשא ומתן של ישראל עם הפלסטינים.

לדברי באן, תהליך השלום התחיל לפני יותר מ-20 שנה אבל הוליד יותר משני עשורים של חוסר אמון. "רבים מטילים ספק ביסודות התהליך המבוסס על שטחים תמורת שלום", אמר באן וציין, כי החברה האזרחית הוכיחה שניתן לגשר על הפערים. בשנים האחרונות זכיתם בשותף פלסטיני בעל קרדיט שהוכיח את עצמו: בגדה המערבית נבנתה התשתית לדמוקרטיה פלסטינית יציבה.

לדבריו, "כל זה לא בא לידיי ביטוי בגלל שהפוליטיקה לא מתקדמת יחד עם השינויים: ישראל ממשיכה להקים התנחלויות, חלקן במקומות הכי רגישים. עבור הפלסטנים הגבולות העתידיים הם על בסיס גבולות 67 עם חילופי שטחים. כשפגשתי את הפלסטינים שמעתי את התסכול שלהם".

"כולנו מבינים את הדאגות בענייני ביטחון של ישראל", אמר באן בעקבות ביקורו במועצה האזורית שער הנגב. "ראיתי במו עיניי את השפעת הטילים שמשוגרים מעזה ואנחנו מגנים כל אקט אלים ותומכים באופן ברור בזכותה של ישראל להתקיים".

יחד עם זאת, הצהיר באן, "ישראל צריכה לחשוב כיצד לחזק את הצד השני באמצעות מחוות של רצון טוב. ישראל יכולה לעשות רבות באמצעות פתיחת עזה לבנייה ולאפשר לפלסטינים לחיות בתנאים נוחים יותר".

לדבריו, שני הצדדים צריכים להבין את המחיר הכבד אם הם לא יחזרו למשא ומתן. ראש הממשלה נתניהו ו"הנשיא" עבאס צריכים להיפגש לשיחות על מנת לפתור את הבעיות. "אמרתי להם שזהו רגע שלא יחזור עוד", אמר באן. "זה לא קל, אבל כדי שישראלים ופלסטינים יוכלו לחיות חיים נורמאליים כל צד צריך לאפשר לצד השני, לוותר ולרסן את הקיצוניים: הפלסטנים צריכים להתחייב ברצינות לתחום הביטחון. הישראלים לתחום השטחים".

לסיכום אמר באן, "אני מאמין שאני ידיד אמת של ישראל, העולם מוכן להבטיח את ביטחונה של ישראל ממש כמו שהוא מוכן לעזור לפלסטינים להקים מדינה. יש לכם את מלוא מחוייבותי לעזור לכם להגיע לעתיד בהיר וחדש ולהביא לאזור שלום היסטורי".

בהתייחס לאביב הערבי אמר מזכ"ל האו"ם, סערה של "אביב ערבי" שוטפת את האזור, השינויים ממשיכים לבוא. חלק בישראל ובעולם רואים את השינויים בדאגה ואומרים שהם לא טובים. אחרים חוששים ממשטרים בלתי ידידותיים לישראל, מנהיגות איסלאמית והתקרבות לאיראן. "כמזכ"ל האו"ם, שמחוייב לקדם את הדמוקרטיה, מעציב אותי לשמוע דברים אלו", אמר באן.

"אין אף אחד בעולם המערבי שיאמר שמשטר הדיכוי, אשר דיכה את הצעירים שמחו, טוב יותר מדמוקרטיה. לפני שני עשורים התקוממה הקהילה הבינלאומית נגד הדיכוי במזרח אירופה. היום עלינו להושיט יד לאזור המזרח התיכון", אמר באן והוסיף, "הדרך לדמוקרטיה לא קלה. זאת הזדמנות חד פעמית בדור. קידום הדמוקרטיה במזרח התיכון היא משימתי בכהונתי השנייה".

"לכולנו ברור שלישראל יש סכנות, אתגרים ודאגה ביטחונית", הדגיש באן את מחוייבותו לישראל. "כמזכ"ל האו"ם עמדתי ואעמוד מול שנאה ופעילות אנטי ישראלית, מול מכחישי השואה ומול התקפות הטרור, וזאת הסיבה שהעתיד של ישראל אינו בבידוד אלא בעולם רחב יותר במזרח תיכון דמוקרטי. זאת הדרך הטובה ביותר להתקיים ולשרוד בעת שינוי באמצעות השתלבות באיזור".