ספר חדש: נשבעים לחסל את הגלות

בספר חדש תוכלו למצוא סקירה מקיפה על התנהלות התנועה הרביזיוניסטית לאחר מלחמת העולם השניה, במטרה להביא לעליית היהודים לא"י.

רחל בן אליהו , י"א בשבט תשע"ב

 זאב ז'בוטינסקי
זאב ז'בוטינסקי
אתר הכנסת

נשבעים לחסל את הגלות
אסתר שטיין-אשכנזי
מכון ז'בוטינסקי בישראל, 262 עמ'.

מה ידוע לכם על השנים שבין מלחמת העולם הראשונה לבין מאורעות תרפ"ט?

ישנן תקופות הסטוריות שנחקרו לעומק ויש כאלו שהידוע עליהן מועט יחסית. לרוב, הסיבה שאותן תקופות לא נחקרו היא בגלל... שאין בהן אירועים הדורשים התייחסות מיוחדת.  ויש אירועים שחוקרים אינם מתמקדים בהם, בגלל שבאותו זמן במקום אחר היה אירוע גדול פי כמה.

כך גם בשנים שבין מלחמת העולם השניה לבין הקמת המדינה. בארץ ישראל מתחולל מאבק קיומי הכולל מלחמה בבריטים ע"י המחתרות, העפלה בלתי ליגלית והרחבת ההתישבות.

בספר חדש בהוצאת 'מכון ז'בוטינסקי' פורסת ד"ר אסתר שטיין אשכנזי, את מחקרה על תקופה זו.

ד"ר אסתר שטיין-אשכנזי, היא הסטוריונית שמרצה באוניברסיטה העברית, ניהלה את מרכז ההדרכה של יד יצחק בן-צבי והיא חברת מחקר ב"יד ושם".

היא כבר חקרה בעבר את פועלה של תנועת בית"ר בארץ, בשנים שלפני קום המדינה, ואילו עכשיו היא מפנה את הזרקור אל התנועה הרביזיוניסטית והתפתחותה בשנים המעצבות שבין סיום המלחמה לקמת המדינה.

בספר נסקרות פעילויות של חניכי התנועה במחנות העקורים, פעילויות פוליטיות, תרבותיות וחינוכיות ובמקביל פעילות האצ"ל בא"י באותו זמן, כדי לגרש את הבריטים. שני אלה הינם גורמים מעצבים של התנועה הרביזיוניסטית, ששמה לה למטרה לחסל את הגלות ולאפשר עליה לארץ ישראל.