המתיישבים דורשים לחשוף פרטי ההצבעה הסודית

מתיישבי השומרון דורשים לחשוף את זהות השרים שהצביעו נגד ההתיישבות, ומאיימים בעתירה לבהמ"ש אם לא ייענו.

שמעון כהן , י"ב בשבט תשע"ב

שידברו גלוי. ישיבת ממשלה
שידברו גלוי. ישיבת ממשלה
פלאש 90

לקראת ישיבת הממשלה הצפויה הבוקר (א') שלח היועמ"ש של וועד מתיישבי השומרון, עו"ד דורון ניר צבי, מכתב למזכיר הממשלה צבי האוזר הדורש ממנו לחשוף את שמות השרים ואופן הצבעתם בהצבעה הטלפונית על הוצאת יישובי יו"ש מהיישובים שיזכו להיכלל ברשימת אזורי עדיפות לאומית.

באם ימשיך מזכיר הממשלה לעמוד בסירובו יפנה הוועד לביהמ"ש בדרישה לחשוף את השמות.

במכתבו כותב ניר צבי: "בשם מרשי, ועד מתיישבי השומרון, הריני מתכבד לפנות אליך כדלקמן: השבוע נתבשרנו באמצעי התקשורת כי הממשלה החליטה, ברוב של 15 שרים נגד 10, על הוצאתם של יישובי יהודה ושומרון ממפת אזורי העדיפות הלאומית. אבקש לקבל את שמות השרים אשר הצביעו בעד ההחלטה שבנדון ואת שמות אלה אשר הצביעו נגדה. בקשתנו הינה הן לפי כל אמת מידה ציבורית/מוסרית, גם מתוך הנחה שכל השרים גאים מן הסתם בהצבעתם ועומדים על דעתם בעניין, והן בהתאם לעקרון הפומביות וחופש המידע הקיים בסוגיות כגון דא אשר אין בהן משום סודיות, ביטחון המדינה וכיוצ"ב. בהיעדר היענות חיובית יאלץ מרשי לפנות לערכאה המשפטית המוסמכת, על כל המשתמע מכך".

יו"ר ועד מתיישבי השומרון בני קצובר אמר "המהלך הזה שנעשה בחדרי חדרים צריך להיחשף לאור היום על מנת שכל אזרח יידע בדיוק מיהם אוהבי ארץ ישראל ומאמינים ששצריך לחזק את ההתישבות ומי מעדיפים לתת לאמריקאים להתערב במדיניות של מדינת ישראל".

כאן המקום להזכיר כי כתב ערוץ 7 בכנסת, חזקי עזרא, ביצע במהלך השבוע האחרון "עבודת בילוש" אישית מול כל אחד מהשרים במאמץ לזהות את פרטי ההצבעה, ואלו היו התוצאות להן הגיע כפי שפורסמו אמש באתר הערוץ:

עשרת השרים שהצביעו נגד ההחלטה לפגוע ביהודה ושומרון הם: גדעון סער, לימור לבנת, גלעד ארדן, השר פרופ' דניאל הרשקוביץ', השר סילבן שלום וחמשת שרי ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, סטס מיסז'ניקוב, יצחק אהרונוביץ ', סופה לנדבר ועוזי לנדאו.

השרים שהצביעו בעד ההחלטה הם: השר משה יעלון שטען כי מדובר ב"הצבעה טכנית בלבד, שרי ש"ס, אלי ישי, אריאל אטיאס, יעקב מרגי ומשולם נהרי, שרי העצמאות ועוד מספר שרים מהליכוד שסירבו להשיב בינהם ישראל כץ, יובל שטייניץ, בני בגין, יעקב נאמן ומשה כחלון.

השר יוסי פלד טוען כי לא נשאל כלל. השר יולי אדלשטיין נמנע בהצבעה.