מגדלי הדגים: הענף יקרוס

מגדלי הדגים מוחים על כוונת הממשלה להטיל עליהם את עיקר המימון של הרפורמה המתוכננת בענף בריכות הדגים.

שלמה פיוטרקובסקי , ט"ז בשבט תשע"ב

דגים
דגים
צלם: חגי נויברגר

ארגון מגדלי הדגים יקיים היום (חמישי) כנס חירום של מאות מגדלי דגים בישראל. וזאת בעקבות כוונת הממשלה לערוך רפורמה בענף, מבלי לתת לעניין מימון מתאים.

בכנס יוקם מטה מאבק שמטרתו למנוע את קריסת ענף המדגה בישראל שיביא כתוצאה מכך, להפסקת הפרנסה של 2000 משפחות המתגוררות בפריפריה ומתקיימות מענף בריכות הדגים.

הרפורמה, שעיקרה שיקום ושדרוג הנחלים באמצעות הסדרת מי פלט בריכות הדגים המוזרמים לנחלים, תעלה כ- 120 מליו ן₪ ותמומן ע"י הממשלה והמגדלים. לטענת המגדלים, בניגוד לרפורמות שהונהגו בענף החלב ובענף הלול, בהן תמכה הממשלה בסכומים של כ – 900 מיליון ₪ ו-300 מיליון ש"ח בהתאמה, הרי שבמקרה של הרפורמה בענף המדגה, המגדלים נדרשים לשלם כ-100 מיליון ₪, המהווים כ-83% מעלות הרפורמה.

לטענת יוסי יעיש, מנהל ארגון מגדלי הדגים, מתווה כזה של רפורמה ימיט מכת מוות על ענף המדגה. ראשי הארגון מברכים את שרת החקלאות שנרתמה למאבקם וקוראים לה, לא לוותר לאלה שמוכנים להרוס את החקלאות וגידול הדגים בישראל. יעיש מציין, כי "מומחי משרד החקלאות מעריכים, כי הרפורמה הסביבתית תניב תועלת של 75% לסביבה, אשר ממנה ייהנו המדינה וכלל הציבור, ותועלת של כ-25% למשקי המגדלים. מן הדין, כי מימון הרפורמה, יחושב בהתאם לאחוז התועלת. לפי כך חלקה של המדינה, הנהנית מ-75% מכלל תועלת הרפורמה, צריך לעמוד על 75%. הטלת חובת מימון של למעלה מ-25% על המגדלים, תהווה מכת מוות לענף המדגה ותביא לסגירתו".יעיש מוסר עוד כי "כמו שפקידי האוצר נותנים בדרך הזו עדיפות לדגים המיובאים מסין ומהמזרח, יגיע היום שהם גם יעדיפו אזרחים המגיעים משם כי הם עולים פחות מתושבי הפריפריה".

אבשלום (אבו) וילן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אומר כי "אני קורא לממשלה להקדיש את המשאבים הדרושים לצורך הרפורמה בענף הדגים בדיוק כפי שנעשה ברפתות לצורכי הטיפול באיכות הסביבה. כל סכום פחות מכך לא יאפשר את ביצוע הרפורמה."