מיליארד ש"ח יושקעו בתשתיות בישובים הכפריים

משרד החקלאות ישקיע מיליארד ש"ח בשיקום תשתיות ביישובים כפריים ותיקים בעשור הקרוב. כעת נבחרה קבוצת הישובים הראשונה בפרוייקט.

נתנאל כ"ץ , ט"ז בשבט תשע"ב

קיבוץ בעמק יזרעאל
קיבוץ בעמק יזרעאל
צילום: פלאש 90

הממשלה תשקיע מיליארד ₪ בשיקום תשתיות ביישובים כפריים ותיקים, זאת במהלך העשור הקרוב.

הפרויקט הוא חלק מהצעת מחליטים עליה סוכם בישיבת הממשלה שהתקיימה בדגניה (אוקטובר 2010) לציון מאה שנים להתיישבות, ובה הוחלט כי הממשלה תשקיע מיליארד ש"ח, בשיקום תשתיות ביישובים כפריים ותיקים.

בימים אלה מפרסם משרד החקלאות את רשימת היישובים הנכללים בפרויקט לשנים 2012-2011. שיעור הסיוע ינוע בין 40% ל- 80%. במסגרת הפרוייקט תשוקם תשתית ראשית - כבישים, מדרכות, תאורה ותשתית תת קרקעית - מערכות מים, ביוב, חשמל, תקשורת, חניות מרכזיות ושטחים ציבוריים (מגרשי חנייה, פינות משחקים, מעברים ציבוריים, מגרשי פעילות).

במשרד החקלאות מציינים, כי בישובים כפריים רבים נמצאות התשתיות הפיסיות הבסיסיות, במצב של קריסה. מעבר לפגיעה בתפקוד היומיומי, לטרדה ולהוצאות הכספיות, מתבטא הדבר גם באי-עמידה בדרישות החוק וגורם למפגעים בטיחותיים ולפגיעה ולירידה באיכות החיים של האזרחים החיים ביישובים אלה.

הסדרת התשתיות היא פעולה הכרחית להמשך קיומם של חלק מהיישובים במרחב הכפרי. מצבם הפיזי של היישובים הללו משפיע על מצבם החברתי ועל המרחב הכפרי באופן כללי.