משפט הולילנד ייפתח היום בירושלים

בבית המשפט יחל היום משפט הולילנד בהקראת כתבי האישום נגד 16 מואשמים במעשי שוחד, ובהם ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט.שמעון כהן , כ' בשבט תשע"ב

המיזם המוכר מכולם. הולילנד
המיזם המוכר מכולם. הולילנד
פלאש 90

בבית המשפט בירושלים יפתח היום 'משפט הולילנד', משפטם של 16 בכירים בעיריית ירושלים, שהבולט בהם הוא ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שכיהן בתקופה בה בוצעו לכאורה העבירות כראש עיריית ירושלים.

כתבי האישום יתארו שורת מעשי שוחד וקשרים מנוגדים לחוק של בכירי העירייה עם אנשי נדל"ן. האישומים מתייחסים למיזמי בנייה שונים אולם הבולט שבהם הוא פרויקט היוקרה 'הולילנד' שבדרום ירושלים.

נאשמים מפורסמים נוספים הם מנהלת לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, וראש עיריית ירושלים לשעבר, אורי לופוליאנסקי, העומד בראשו של ארגון החסד "יד שרה".

עיקרו של כתב האישום, נוגע לעיר ירושלים ומספר את סיפורו של "מלון הולילנד" לשעבר, שהפך לפרוייקט בניה גדול, המתנשא על רכס הולילנד, ונראה כמעט מכל חלקי העיר (בשלב זה נבנה על ההר פחות ממחצית מהפרויקט בלבד). בעבר, היה על רכס הולילנד מלון קטן בן כ- 100 חדרים. באמצעות ארבע תכניות שקודמו ואושרו במהלך כעשור, בזו אחר זו, על ידי מוסדות התכנון, תוך מעורבות הנאשמים השונים, הפך המלון לשכונת מגורים עתירת מימדים בת למעלה מ- 1000 יחידות דיור, חלקן בשני מגדלים בני מעל 30 קומות.

בפרקליטות מציינים, כי מערכת היחסים בין יזמי הנדל"ן ובעלי הקרקע בפרויקט הולילנד, לבין עובדי ונבחרי הציבור, פעלה, על פי כתב האישום לאורך הזמן ובשיטתיות, כך שיזמי הנדל"ן מספקים מעת לעת את צרכיהם הכספיים של עובדי הציבור והמקורבים להם, בשלבים השונים של ההליכים התכנוניים השונים בארבע התכניות. בתמורה, פעלו עובדי ונבחרי הציבור להסרת מכשולים, דחיית התנגדויות, קיצור דרמטי בלוחות הזמנים של ההליכים התכנוניים, הגדלה ניכרת של אחוזי הבנייה, שינויים בייעוד המקרקעין, והקלות בחובות הבנייה והפחתת מיסים, הכל לבקשת היזמים.

על-אף שכתב האישום עוסק בירושלים, הרי שמסכת העובדות המפורטות בו מתארת מערכת תשלומי שוחד נוספים ואחרים במקומות נוספים במדינת ישראל. כך לדוגמא מפרט כתב האישום תשלומי שוחד שניתנו בעבור קידום ענייניהם של יזמי הנדל"ן בקרקעות בצפון (עתלית, חוות יבור), קרקעות באזור המרכז (חוות שלם) וקרקעות בדרום (חוות מבחור, אילת).