"לבחון את הצורך במשרד להגנת העורף"

ח"כ זאב בילסקי (קדימה) קורא לראש הממשלה לנצל את צאתו של וילנאי לסין בכדי לבחון ברצינות את נחיצותו של המשרד להגנת העורף.

חזקי ברוך , כ' בשבט תשע"ב

זאב בילסקי
זאב בילסקי
צילום: פלאש 90

יו"ר ועדת המשנה לבחינת מוכנות העורף לתרחישי חירום, ח"כ זאב בילסקי (קדימה) אמר היום (שני), כי על ראש הממשלה לבחון את נחיצותו של המשרד להגנת העורף.

עוד הוסיף ח"כ בילסקי בדיון שערכה ועדת החוץ והביטחון בנושא הערכות הרשויות המקומיות למקרה של רעידות אדמה, כי "תלינו הרבה תקווה בהקמת המשרד להגנת העורף, רק חבל שכמו הרבה מפעלים מוצלחים שפעלו בארץ, גם השר העומד בראש המשרד, מתן וילנאי, החליט לעבור לסין. בפועל הקימו משרד ופשוט שחקו אותו. לא העבירו לו תקציבים ולא העבירו לו סמכויות. אני קורא לראש הממשלה, דווקא עכשיו, כשהשר להגנת העורף סיים את תפקידו, לקבל החלטה לגבי עתיד המשרד ואם קיימת הבנה שצריך לסגור אותו,צריך לומר זאת באומץ שניסינו אבל לא הלך".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ שאול מופז (קדימה) ציין בדיון כי "אם מדינת ישראל תדע להיות מוכנה להתמודדות עם תרחישים של רעידות אדמה היא תהיה גם מוכנה לכל תרחישי החירום בעורף כולל הערכות לנפילת טילים".

אבי נעים, ראש המועצה המקומית בית אריה וראש ועדת הביטחון במרכז השלטון המקומי אמר כי "המדינה ככלל והרשות המקומיות בפרט, לא מוכנות לחלוטין להתמודד עם אירועי רעידת אדמה. מדובר בפערים משמעותיים ביותר".

כך לדוגמה "למשרד החינוך הועברו למעלה מ 200 מליון שקל לטובת חיזוק מוסדות החינוך למקרה של לרעידת אדמה אך בפועל לא הושקע שקל אחד. מוטב שנפעל עוד היום כדי לשפר את המוכנות לפני שנדרש לוועדת החקירה הבאה".

תא"ל (במיל) זאב צוק רם שהיה עד לאחרונה ראש רח"ל (רשות חירות לאומית) והיום משמש כסגן ראש המל"ל (המטה לביטחון לאומי) אמר כי "כולם אומנם אומרים שהרשות המקומית היא לבנת היסוד אבל בפועל אף אחד לא תומך ברשות ולכן הלבנה הזו תתפרק בזמן חירום".