מתקדם לחקיקה: פיצוי לנכי פוליו שנותחו בארץ

ועדת העבודה של הכנסת אישרה לקריאה שנייה ושלישית: פיצויים של עד 137 אלף ש"ח לנכי פוליו שנותחו בארץ.

שמעון כהן , כ"ב בשבט תשע"ב

פיצוי
פיצוי
ארכיון. פלאש 90

ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד) אישרה היום פה אחד לקריאה שנייה ושלישית את הצעות החוק של חבר הכנסת ציון פיניאן (ליכוד), חבר הכנסת דוד אזולאי (ש"ס) ואח', לפיהן חולה פוליו שנותח בבית חולים בישראל עד 1970 יקבל מהמדינה פיצוי חד פעמי בסכום הנע בין כ-57 אלף שקלים ל-137 אלף שקלים (תלוי בחומרת הנכות), ובנוסף גמלה חודשית בסך של עד 4,150 שקלים.

לפיצויים יהיו זכאים גם חולי פוליו שעלו לארץ ונותחו עד 1970. עד היום, נכה פוליו שחלה מחוץ לישראל לא היה זכאי לפיצוי בגין המחלה, לעומת נכים שחלו בארץ שהיו זכאים לפיצוי.

יו"ר הוועדה ח"כ חיים כץ אמר בדיון: "החוק הזה נוסח וזכה להסכמות בעמל רב. פתרנו בעיה נוספת שרבצה לפתחנו שנים רבות. לצערי, עבודה רבה עוד לפנינו על מנת להיטיב עם אוכלוסיות נזקקים נוספות".

ח"כ פיניאן הוסיף: "בדם, יזע ודמעות הגענו לרגע זה, בו אוכלוסיית חולי הפוליו זוכה לפיצויים". "זהו יום חג", סיכם ח"כ אזולאי.

עו"ד שי סומך ממשרד המשפטים הסביר כי הניתוחים שעברו הנכים גרמו להם לנכות קבועה. עו"ד מאיר ברודר ממשרד הבריאות: "החולים קיבלו את הטיפול המיטבי, כפי שהיה אז. אני חושש מיצירת תקדים, לפיו ציבורי חולים נוספים יוכלו לטעון בחוכמה שלאחר מעשה שניתן היה לטפל בהם בצורה טובה יותר ולדרוש גם הם פיצויים".

עו"ד רועי קרת מהמוסד לביטוח לאומי: "קבלת הפיצויים לא מותנית במבחן הכנסה; כל מי שעבר ניתוח יקבל את הכספים". עם זאת, אמר עו"ד קרת כי לדעת המוסד לביטוח לאומי נכון יותר היה לחלק את הכסף בין אוכלוסיית הנכים הכללית.

לעומת זאת, יו"ר הוועדה וחברי הכנסת פיניאן, אזולאי והרצוג שנכחו בוועדה, טענו כי הפיצויים לנכי הפוליו מגיעים להם בזכות, עקב הטיפולים הקשים שעברו וגרמו להם לנזק, ושהחוק מתקן עוול שנגרם לאלה שחלו בחו"ל, עלו לישראל ונותחו כאן.