פרשת א-דורה: היום בצרפת - הכרעה במשפט הדיבה

בצרפת צפויה להתקבל היום ההכרעה במשפט הדיבה נגד הרופא הישראלי שטוען: פרשת מוחמד א-דורה אינה אלא עלילה.

שמעון כהן , כ"ב בשבט תשע"ב

מוחמד א-דורה
מוחמד א-דורה
צילום מסך.

בית המשפט הצרפתי אמור להכריע היום בתביעת הדיבה של ג'מאל אדורה, אביו של הילד מוחמד אדורה נגד הרופא הישראלי יהודה דוד שטוען כי כל פרשת א-דורה אינה אלא עלילה חסרת בסיס נגד מדינת ישראל וחיילי צה"ל.

כזכור, ד"ר דוד קבע שהפציעות שהציג ג'מאל א-דורה מקורן במתקפה של חמאס עליו שנים רבות קודם לאירוע בצומת נצרים בה נטען כי בנו נהרג מכדורי חיילי צה"ל.

ד"ר דוד יצא למאבק משפטי מול טענותיו של א-דורה האב לאחר שקיבל תמיכה מראשי משרדי החוץ והבריאות, אולם כאשר מצא עצמו תחת תביעה מצידו של א-דורה התנערה ממנו המדינה.

על הפרשה המלאה סיפר ד"ר דוד בראיון לערוץ 7. לדבריו הוא עצמו ניתח את גמאל א-דורה בבית חולים תל השומר בשנת 92' בעקבות אותה פציעה שגרמו לו אנשי החמאס. הוא מספר כיצד התוודע לטענותיו של גמאל ולפיהם חיילי צה"ל הם שגרמו לפציעתו וכיצד נחלץ למאבק המשפטי לטיהור שמם של חיילי צה"ל ולחשיפת האמת שמאחורי הפרשה.

מספר ד"ר דוד כי גמאל א-דורה סבל מפציעה קשה הכוללת שיתוק של עצבי כף היד. לאחר ניסיון רפואי כושל בבית חולים 'שיפא' בעזה הופנה לבית החולים 'שיבא' בתל השומר ושם נותח על ידי ד"ר דוד עצמו שהחזיר לו את יכולת התנועה של כף היד תוך שהוא מבצע פעולה של הוצאת גיד מאזור כף רגלו השמאלית.

ד"ר דוד מספר כיצד נדהם לראות את א-דורה האב מספר במסיבת עיתונאים כי ידו שותקה כתוצאה מירי חיילי צה"ל. הוא נועץ במנהל בית החולים שלו ובסגנו, במנהלי המחלקה ואף בבכירים במשרד החוץ והבריאות כדי שאלה יורו לו אם לחשוף את הנתונים האמיתיים שמאחורי הפרשה. "הם אמרו לי אתה יכול לחשוף את הפרטים. המדינה מאחוריך".

ד"ר דוד חשף את הפרטים בתקשורת האירופית, ובעיקר בזו הגרמנית שהחליטה לבצע עבודת מחקר כוללת ובין השאר חשפה תוך כדי עבודה זו כי ניתוח מבנה הגולגולת של הנער שנורה בצומת נצרים הוא שונה ממבנה גולגלתו של הנער שנקבר בעזה כאילו הוא הוא מוחמד א-דורה. "הסתבר שמדובר בילד אחר", אומר ד"ר דוד ומוסיף: "את זה לא אנחנו אומרים. את זה אמרו הגרמנים".

עוד מוסיף ד"ר דוד ומספר כי נועץ בכירורגים ופלסטיקאים מומחים שחיזקו את עמדתו ולפיה לא ייתכן שהירי בשנת 2,000 הוא שגרם לפציעתו של א-דורה האב.

בעקבות הטענות שהעלה ד"ר דוד בעיתון צרפתי עתר גמאל א-דורה לבית המשפט בצרפת בטענה שד"ר דוד מעליל עליו עלילת שווא, אולם נראה שבמהלך המשפט התהפכה הקערה על פיה ו"במהלך המשפט חשפנו מסמך נדיר" מספר ד"ר דוד "במסיבת עיתונאים נופף גמאל א-דורה בשנת 2005 או 2006 במסמך כתוב בערבית שחתומים עליו לכאורה שלושה רופאים ירדנים, אבל לקחנו את המסמך הזה, הגדלנו אותו, תרגמנו את מה שכתוב שם לצרפתית והנה מסתבר שמה שכתוב במסמך הזה הוא שהפצע של גמאל הוא לא מהירי. השופטים ראו את זה והיו המומים", מספר ד"ר דוד ומוסיף כי לאחר עשר שעות של שימוע בו הוצגו מסמכים ונתונים ביקשה התובעת הכללית של צרפת, שאמורה הייתה להיות נגדו, לזכות אותו בדין.

ד"ר דוד מספר על קשר שהוא שומר עם אישי ציבור כדוגמת שר ההסברה, יולי אדלשטיין והשר לעניינים אסטרטגיים, משה בוגי יעלון, ומקשר זה מתברר לו שהכוונה הישראלית הרשמית היא להמתין לתוצאות המשפט שכאמור יגיעו ביום שישי הקרוב, ואז, לאחר שיוכרע שלא הייתה עלילה בדבריו נגד גרסתו של גמאל א-דורה, תיעשה מלאכת הסברה מאסיבית בעולם. "הם מבינים את חשיבות הנושא ואם יהיה ניצחון הם מוכנים למנף את ההחלטה מול האו"ם".

ד"ר דוד מוסיף ורומז כי בידי ישראל היכולת להוכיח הוכחות נוספות שתפרכנה את הגרסה הפלשתינית, אך הוא מעדיף שלא להרחיב על כך. "למדינת ישראל יש את כל המידע והאמצעים לפעול", הוא אומר.

נזכיר כי בראיון ליומן ערוץ 7 הצהיר השר אדלשטיין כי לא יפקיר את ד"ר דוד שנאבק למען מדינת ישראל, אדלשטיין אמר כי הוא אינו גאה בכך שהנושא עדיין נמצא באוויר ולא הגיע לפתרונו. דוד פנה אליו ואל השר יעלון בבקשת עזרה ושניהם הבטיחו לו שאכן כך ייעשה, אולם "בינתיים אנחנו נכשלים מול מחסום הבירוקרטיה", אמר השר אדלשטיין והבהיר כי לא ביקש כל תקציב עבור מאבקו של ד"ר דוד אלא לאשר לו ולשר יעלון להקצות מתוך תקציבי משרדיהם סכום נדרש לשם כך. "עוד לא הצלחנו, אבל לא נאמרה המילה האחרונה".
 
עם זאת קבע אדלשטיין כי "לא נפקיר אותו. הוא עשה עבודת קודש ללא מטרות רווח אלא רק למען חיילי צה"ל". לטעמו קל הרבה יותר לכנס ועדה קיימת שתאשר את התקציב הזעום למשפט זה. עוד הוא מוסיף וקובע כי אין מקום לטענות ולפיהן פעל ד"ר דוד מטעם עצמו ועל כן לא ניתן להקצות את הסכום, שכן איש אינו מתכחש לעבודה שמנכ"ל משרד הבריאות הודיע לו שהמדינה תגבה אותו ושהוא יכול לצאת לקרב המשפטי הזה.