שר החינוך: לא תהיה התנתקות נוספת

לציון יום גוש קטיף במערכת החינוך. סער חשף: "שרון הפעיל עלי מכבש לחצים לתמוך בהתנתקות וסירבתי. מצפוני נקי היום"

חזקי ברוך , כ"ב בשבט תשע"ב

גדעון סער במוזיאון גוש קטיף
גדעון סער במוזיאון גוש קטיף
יח"צ

שר החינוך גדעון סער סייר היום (רביעי) במוזיאון גוש קטיף בירושלים.

סיור השר נערך במסגרת יום גוש קטיף שצויין היום בבתי הספר בישראל. יום גוש קטיף מצויין מדי שנה בכ"ב שבט - היום בו עלה הישוב הראשון, נצר חזני, לקרקע.

במהלך הסיור סקר השר את כל אגפי המוזיאון, מההיסטוריה היהודית העתיקה בחבל עזה מימות החשמונאים ועד להקמת יישובי גוש קטיף וההתנתקות. התרגשות רבה ניכרה על שר החינוך שלא פעם דמעות זלגו מעיניו.

במסיבת עיתונאים שקיים לאחר הסיור במוזיאון גוש קטיף, אמר השר גדעון סער, שהנצחת גוש קטיף היא חובה על כל החברה בישראל, ולכן משרד החינוך רואה צורך לקדם את יום גוש קטיף במערכת החינוך ולסייע להנצחת גוש קטיף וציין לשבח את הקמת המוזיאון בירושלים.

סער אף ציין כי הוא מרגיש מצפונית נקי שהתנגד נחרצות להתנתקות והוביל בליכוד את המאבק נגד התוכנית. הוא חשף שהיו לו 6 פגישות קשות עם אריאל שרון בהם ניסה לשכנע אותו לתמוך בתוכנית, אולם לא נענה לו. "לא יהיה פינוי נוסף", הדגיש סער, "כולם ראו את התוצאות המרות ולמדו את הלקח מגוש קטיף".

בספר האורחים כתב השר: ישר כח לצוות המוזיאון היקר וכל מי שסייע ומסייע למוזיאון גוש קטיף להנציח תולדות מפעל התיישבותי מפואר של חלוצי גוש קטיף, מי יתן ונלמד הלקחים הנדרשים כדי למנוע הישנות העקירה וכדי לחזק את ישראל ואת עתידה, לא אשכח את הימים הקשים ההם, שהיו קשים מכל כמובן למתיישבים".

השר גם נפגש במוזיאון עם מבקרים צעירים (כיתה יא)מתנועת בית"ר שבמונטיבידאו שבאורוגוואי בעת חופשתם מביה"ס והשר השיב לשאלותיהם בפורטוגזית.

שר החינוך אמר לערוץ 7 "זה לא קל לבקר כאן. יש כאן חיים שנגדעו מאלפי יהודים שקיימו מערכת חיים שלמה, חלוצית, ציונית ויצרנית. תוכנית התנתקות הייתה עם תקוות שלא היה להן בסיס במציאות ואי אפשר להצביע על תוצאות חיוביות כתוצאה מן המהלך. זה הלקח שצריך לזכור אותו".

סער התייחס למצב הביטחוני בדרום ואמר כי "כשרואים את גרף שיגורי הטילים מעזה לישראל מאז התנתקות, מבינים שמצב הביטחון ביישובי הדרום הורע בעקבות תוכנית התנתקות. הבטחה לשפר את מצב הביטחון לא קוימה ואף המצב הדרדר".

סער הדגיש, "במקום שאין התיישבות יש ארגוני טרור, הציבור שהיה שם היו שליחים של כל עם ישראל ושאתה עוקר את התיישבות אתה פוגע בביטחון של אזרחי ישראל ומי ששולט זה ארגוני החמאס והטרור. היום יש כמות טילים שמאיימת על היקף אדיר על אזרחי ישראל וזה הלקח שאנחנו צריכים ללמוד ולהימנע ממהלכים כאלה שבסופו של דבר לא רק יפגעו בזכות שלנו על הארץ ובהתיישבות, אלא יפגעו גם בביטחון של כלל אזרחי ישראל. עברו רק שנים ספורות מאז תוכנית ההתנתקות ואפשר לראות מי צדק ולהפיק לקח מכאן".

סער שמוביל בשנה האחרונה סיורים של תלמידי בית הספר לעיר דוד ולמקומות מורשת ביהודה ושומרון, לא שולל להביא תלמידי בית הספר למוזיאון גוש קטיף בירושלים, "המקום הזה הוא מקום מבורך וחשוב בפרק חשוב בתולדות מדינת ישראל ומספר על העקירה ועל החלוצים בגוש קטיף ואלו הם דברים שחשוב שתלמידים ילמדו עליהם. יש כאן תיעוד יפה שיכול להתפתח ואני מברך את העוסקים במלאכה. המוזיאון כאן הוא חלק מהיסטוריה של מדינת ישראל".טוען....