שירת נשים בצה"ל: הפקודה המלאה

הרב פרץ שיגר מכתב לרבני צה"ל, עם פסק ההלכה בסוגיית שירת נשים, "לא ניתן לגשת לסוגיה, ללא מבט הרואה בלכידותו של צה"ל ערך הלכתי".

ישי קרוב , כ"ו בשבט תשע"ב

הרב רפי פרץ
הרב רפי פרץ
פלאש 90

הרב הצבאי הראשי, הרב רפי פרץ, פרסם לאחרונה, באגרת מיוחדת לרבני צה"ל, את עמדתו ועמדת הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, בנוגע לשירת נשים בצבא.

"בשבועות האחרונים התקיימו מספר מפגשים ודיונים בראשות הרמטכ"ל", פתח הרב פרץ את אגרתו, "בדיונים אלו הצגתי בפני הרמטכ"ל והפורום הבכיר, את עמדתה ההלכתית של הרבנות הצבאית".

"העמדה אותה הצגתי לרמטכ"ל, נשענת על מספר יסודות הלכתיים- אמוניים ואלו הם: כבוד האומה, כבוד צה"ל וכבוד התורה. לא ניתן לגשת לסוגיה זו ללא המבט הרואה והמכיר בעוצמתו, בלכידותו ובכבוד של צה"ל כערך תורני - הלכתי".

לאחר שכתב הרבצ"ר את השיקולים ההלכתיים עליהם התבסס, בהם "הנאה בעל כרחו", "אינו מביט בה", לכידות הצבא כגורם משפיע על כשירות היחידה וכבודן של המשפחות השכולות, כתב הרב פרץ את פסק ההלכה שלו:

ככלל, מדובר בהלכה ולא בחומרה, אי לכך ראוי להתחשב בחיילים המבקשים להימנע משמיעת שירת נשים. הרב פרץ מוסיף בכל מקרה עמדתה ההלכתית של הרבנות הצבאית היא כדלקמן:

בטקסים רשמיים (על פי הנספח: טקס התייחדות חיילי, חטיבתי, טקס במעמד משפחות שכולות, טקסי ימי הזכרון לחללי מערכות ישראל, לשואה ולרצח רבין, טקסי מצטיינים ודרגות בראשות אישיות ממלכתית, אירועי פורום מטכ"ל וטקסי סיום הכשרות במעמד הרמטכ"ל/אלוף) בהם יש שירת נשים, הרבנות הצבאית מאפשרת להסתמך על המקלים ולהשתתף ואין לצאת במהלכם. ביתר הטקסים (על פי הנספח: כל הטקסים שאינם טקסים רשמיים ולא טקסי הווי) במידה והמפקד החליט-  לאחר הפעלת שיקול דעת עמוק ופרטני, שיש להשתתף בהם - היות וניתן במצב זה להסתמך על גדר דיעבד הלכתי של "הנאה הבאה לו בעל כרחו", אין לסרב פקודה.  בפעילויות הווי ונופש, תתאפשר לחיילים שהפעילות פוגעת באמונתם, אי השתתפות, על פי פקודת 'השילוב הראוי' ".

בהמשך מכתבו, מציין הרבצ"ר כי הרמטכ"ל היה קשוב לעמדה ההלכתית של הרבנות וטיפל בנושא באופן רגיש ומעורר הערכה, כלשונו. הרב פרץ הדגיש "בצה"ל המפקד הוא הסמכות הבלעדית והקובעת ביחידתו ולא אף גורם זולתו. בכל מקרה של שאלה או ספק בתחום הדתי, יכולים המפקדים להיוועץ ברבנים הצבאיים ובהם בלבד ולצורך זה יש רק סמכות רבנית אחת בצה"ל - הרב הראשי לצה"ל".

בהמשך כתב הרמטכ"ל את ההוראות בנוגע לשירת נשים כפי שכתב הרבצ"ר וסיכם, "הרמטכ"ל הנחה כי הוא מצפה מהמפקדים להכיר את פקודיהם, להכיר את האירוע ולהכיל שיקול דעת עמוק ופרטני בכל מקרה לגופו". בסיום מכתבו הדגיש הרבצ"ר, "נעמוד לצד המפקדים כדי למנוע אירועים חריגים שפוגעים בערך הריעות, בהבנה ובאהבה".

יו"ר האיחוד הלאומי: הפקודה בניגוד לדעת הרבנים הראשיים

יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כ"ץ (כצל'ה) בעצמו סמ"פ (במיל.) בסיירת שקד ואב לשבעה קצינים ולוחמים ביחידות מובחרות הגיב לפרסום הפקודה.

"אני מעריך ומוקיר את מכובדנו הרבצ"ר רפי פרץ כלוחם, כטייס, כמפקד וכמחנך. אני בטוח שגם הרבצ"ר מבין שלכל המאוחר, בעוד שנים מעטות, תוחלף הפקודה הזו, ולא יינטל עוד חופש דת מחיילים וקצינים.הרכבו המתהווה של צה"ל מבטיח כי בעתיד, בכל מקום שאין פיקוח נפש, לא תינתן שום פקודה לעבור על ההלכה. על כן תמיהני מדוע הרבצ"ר התנדב להוציא מתחת ידו פקודה לכפייה על חיילים לשמוע שירת נשים, שבעיני גדולי תורה רבים הינה בניגוד לשולחן ערוך?! למה שבעתיד, כשצה"ל יהיה לחלוטין צבא הנאמן למורשת ישראל, תירשם ותיזכר הפקודה הזאת על שמו של הרב פרץ?הצעתי לכבוד הרבצ"ר היא, שהוא יתן לאלופה ברביאי לחתום על הפקודה ולא תהיה ידו נתונה בדבר שהוא בניגוד לדעתם של הרבנים הראשיים לישראל וגדולי ישראל".