מדוע לא נפתחים תיקים על התעללות בילדים?

מדוע יש פער בין מספר הדיווחים על התעללות בילדים למספר התיקים הנפתחים? "הדיווחים אינם מועברים למשטרה אלא לוועדות פטור".

אורנית עצר , כ"ח בשבט תשע"ב

היו קשובים לילדים.
היו קשובים לילדים.
צילום: פלאש 90

הסיבה לפער הגדול בין העלייה במספר הדיווחים על ילדים נפגעי התעללות לירידה במספר התיקים שנפתחו בגין עבירות נגד קטינים, נובע מכך שכל הדיווחים הנוגעים לילדים פוגעים מתחת גיל 12, אינם מועברים למשטרה אלא לוועדות פטור.

כך הסבירה חנה סלוצקי, עובדת סוציאלית ראשית לחוק הנוער במשרד הרווחה בדיון שהתקיים היום בוועדה לזכויות הילד בראשות זבולון אורלב. מסתבר שיש מקרים רבים של התנהגות מינית חריגה בין ילדים בגיל 6-8, ואף בגיל צעיר יותר, המועברים לוועדות הפטור ולא למשטרה, משום שעל הפוגע לא חלה אחריות פלילית.

קבוצה נוספת שמעלה את אחוז הדיווחים היא האשמות שווא במקרים של גירושין, מסרה חנה סלוצקי. לדבריה יש עלייה מאד גדולה במספר האשמות השווא הללו, כשאחד ההורים מעליל על השני שהוא מתעלל או מזניח את הילדים. דיווח ראשון כזה נחקר ומדווח למשטרה, אך במקרים רבים המשפחות אינן מסתפקות בדיווח אחד, והתלונות חוזרות ונשנות. כל דיווח כזה נרשם, אך כשדיווח ראשון מסתבר כהאשמת שווא, לרוב התלונות החוזרות לא יועברו למשטרה.

סיבה נוספת לפער נובעת מהימנעות מדיווח למשטרה במקרים שדיווח מהווה סיכון חיים גבוה של הנפגע או הפוגע – "במגזרים מסוימים , אם לא נוכל להבטיח הגנה לנפגעת, גם היא וגם הפוגע יהיו בסכנת חיים, אם ייוודע על הפגיעה לסביבתה", מסבירה חנה סלוצקי. לדבריה כבר היו מקרי רצח שאפשר היה למנוע, אם המקרה היה מטופל אחרת.

47,000 ילדים נפגעו מהתעללות בשנה האחרונה, ובמשטרה נפתחו רק 8700 תיקים בגין עבירות נגד קטינים. חלק גדול מהילדים נפגעי התעללות מטופלים על פי חוק הנוער, טיפול והשגחה, שהוא חוק אזרחי ולא פלילי, כלומר ההתערבות היא טיפולית בלבד. הגורמים הפונים אל שירותי הרווחה ומדווחים על ההתעללויות הם מגוון גורמים בקהילה - אנשים פרטיים, שירותי בריאות, עובדים סוציאליים, מטפלי נוער, בתי חולים ותחנות לאם ולילד. יצוין שהמודעות לחובת הדיווח גדלה מאד בשנים האחרונות, ותלונות רבות מגיעות משכנים, ואפילו משליח פיצה שמצא ילדים מלוכלכים בלא השגחת מבוגר.

יו"ר הוועדה זבולון אורלב הודיע כי הוועדה קוראת להקים מיידית את ששת מרכזי ההגנה לילדים, כפי שמחייב החוק, וטרם הוקמו. כן קוראת הוועדה למשרד הרווחה ולמשטרה לקצר את הליכי הדיווח והעברת המידע בינהם. הוועדה שמעה שחוק העברת המידע בין המשרדים עדיין תקוע בשל בעיה תקציבית והיא תובעת במפגיע משר הרווחה להביא להשלמת התהליך החיוני להבטחת חיי הילדים המצויים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. הוועדה דורשת משר הרווחה דיווח תוך חודש על קידום יישום החוק. "אם תשובת השר לא תשביע את רצון הוועדה, ניזום חקיקה פרטית", אמר יו"ר הוועדה זבולון אורלב.