שביעות רצון בימין מפסיקת בג"ץ בנושא החנינה

ריבלין: "היה ברור מראש שהחוק יעמוד במבחן הביקורת השיפוטית משום שלא היתה בו כל התגרות והתרסה כלפי שלטון החוק"

בני משה , ל' בשבט תשע"ב

עקירת יהודי גוש קטיף
עקירת יהודי גוש קטיף
צילום: פלאש 90

שביעות רצון בימין מקביעת בג"צ כי לא יבוטל חוק החנינה למפגיני ההתנתקות.

יו"ר הכנסת ראובן (רובי) ריבלין יוזם ומוביל החוק בקדנציה הקודמת, כי "היה ברור לנו מראש שהחוק יעמוד במבחן הביקורת השיפוטית ולא יבוטל, משום שלא היתה בו כל התגרות והתרסה כלפי שלטון החוק".

ריבלין הוסיף כי "מהלך זה נועד לרפא טראומה קשה שנוצרה בחברה הישראלית כתוצאה מההתנתקות שיש להביא לריפוייה, והוא מסייע לאיחוי הקרע בחברה הישראלית ולתיקון העוול שנעשה למפונים ששילמו את מחיר הדמוקרטיה באופן הכבד ביותר".

גם מנכ"ל הפורום נחי אייל מברך על דחיית העתירה. "שופטי בית המשפט העליון הצילו מעט מכבודם, כשדחו את העתירה. מי שעמדו לצידה של ממשלת הגירוש ודחו את העתירה שהגשנו נגד הפגיעה בזכויות התושבים, הבינו כי אל להם לפגוע בשנית במי שמחו באופן דמוקרטי בצעד הכוחני של הממשלה".

אייל הוסיף כי דעת היחיד של השופט ג'ובראן תמוהה ומעלה תהיות קשות  "מדוע רק הוא מכל השופטים בחר לפסול את החוק".

גם יו"ר ועדת החוקה, ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו בירך על דחיית העתירות נגד "חוק החנינה" לתקופת ההתנתקות."טוב שבג"ץ דחה את העתירות הטורדניות נגד החוק. זהו חוק ראוי וצודק, בו ראה המחוקק לנגד עיניו את הקרע העצום בעם, שנוצר עקב הגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון", הוסיף ח"כ רותם.

אורית סטרוק מנהלת אירגון זכויות האדם ביש"ע שיזמה ודחפה את החוק עד לחקיקה, והשתתפה בהכנת החומר למשיבים לעתירה, אמר בתגובה להחלטת בג"ץ: "אנו מברכים את הציבור הכתום על הנצחון החשוב.זהו רגע היסטורי בו גם ביהמ"ש העליון מכיר בעוול שנגרם למגורשים ולתומכיהם המפגינים הכתומים.?אנו מקבלים בסיפוק גם את העובדה, שהשופטים התייחסו לטענה שנגד מתנגדי ההתנתקות הופעלה אכיפת-יתר, ולא פסלו אותה.כמי שישבו בדין באותם ימים חשוכים, הם יודעים שיש ממש בטענה זו.פסה"ד של בג"צ מלמד שלא היה מקום למסע ההפחדה שניהלו גורמים בפרקליטות המדינה לאורך כל הליך החקיקה של חוק החנינה".

ד"ר אביעד הכהן, דקאן מכללת שערי משפט, שייצג בשם הקליניקות המשפטיות של המכללה כמה מתושבי גוש קטיף אמר בתגובה: "ההתנתקות הייתה מאורע ייחודי שמצדיק הסדר משפטי ייחודי. אנו שמחים על כך שעקורי גוש קטיף הצליחו לשכנע את בית המשפט כי לא מדובר בהפליה פסולה אלא במהלך מתחייב שמגלה גם רגישות וגם אנושיות כלפי אנשים נורמטיביים שההרס והחורבן שנגלה לנגד עיניהם הביא אותם לעשיית מעשים שבנסיבות רגילות אסור לעשותם. בפסק דינו תרם בג"צ את תרומתו לאיחוי הקרע ולשיכוך הכאב שנוצרו בשל ההתנתקות".