לראשונה בארץ: הזלפת כימותרפיה לילדה בת 8

ניתוח להסרת גידול בחלל הבטן, בוצע לראשונה בארץ, בבית החולים שניידר, תוך הזלפת כימותרפיה, בילדה בת 8.

ישי קרוב , ג' באדר תשע"ב

שירה בת ה-8 יחד עם ד"ר רן שטיינברג
שירה בת ה-8 יחד עם ד"ר רן שטיינברג
דוברות מרכז שניידר

לראשונה בארץ התקיים במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית, ניתוח להסרת גידול נדיר בחלל הבטן, תוך הזלפת כימותרפיה מחוממת, בילדה בת 8.

הילדה, אשר סובלת מגידול רב מוקדי ונדיר בקרומי הבטן, היא הילדה הצעירה ביותר שעברה ניתוח מורכב זה. עד כה בוצעו בארץ מעט מאד ניתוחים דומים בילדים, אך מעולם לא בילדים מתחת לגיל 10.

את הניתוח ביצעו ד"ר רן שטיינברג, כירורג בכיר ומנהל היחידה להשתלות איברים בשניידר יחד עם פרופ' אבירם ניסן, מומחה בכירורגיה אונקולוגית בביה"ח בילינסון, המרדימה ד"ר מילה קצ'קו וסינן חג' יחיא, מפעיל מכשור חדר הניתוח. הניתוח אשר ארך כ-6 שעות, בוצע לפני כשבועיים ועבר בהצלחה. לאחר הניתוח, הילדה התאוששה במחלקה הכירורגית בבית החולים ומחלימה לשביעות רצון הרופאים.

גידול רב מוקדי שמקורו בקרומי הבטן הינו נדיר מאד באוכלוסיה ונדיר במיוחד בילדים, בעולם קיימים דיווחים מועטים על מקרים דומים. הטיפול היחודי המאפשר הבראה מהמחלה הוא ניתוח הכולל כריתת כל מוקדי הגידול הפזורים בקרומי הבטן והאגן ולאחר מכן הזלפת כימותרפיה מחוממת. חימום החומרים הכימותרפיים מגביר את חדירתם והשפעתם על הגידולים או שאריות הגידול שנותרו בחלל הבטן. לחומרים הכימותרפיים הניתנים באופן סיסטמי, יש השפעה מועטה וחלשה יותר על גידולים אלו, עקב מיעוט בכלי דם המספקים אותם.

הילדה הועברה למרכז שניידר בשל הצוות הרב-תחומי אשר הוקם בביה"ח בילינסון ומתמחה בטיפול בקבוצת מחלות זו במבוגרים ומומחיותו של ד"ר רן שטיינברג, מנהל היחידה להשתלות איברים בשניידר, בניתוחים כירורגים להסרת גידולים מורכבים ופזורים בילדים.

ד"ר שטיינברג אמר כי "ביצוע הניתוח המורכב והנדיר התאפשר הודות לשיתוף פעולה ועבודת צוות הדוקה בין מחלקת כירורגית ב' מבוגרים בביה"ח בילינסון והמחלקה הכירורגית במרכז שניידר, יחד עם צוותי המחלקה האונקולוגית, טיפול נמרץ, הרדמה, מערך הסיעוד והיחידה לתזונה ודיאטה במרכז שניידר".

"אני גאה להיות חלק מצוות חלוץ שביצע ניתוח מורכב זה בארץ בילדה כה צעירה. אני תקווה שבמהרה הילדה תשוב לבריאות מלאה ולחיים רגילים של ילדה בגילה. אמנם מדובר בגידול נדיר במיוחד בילדים, אך ניתוח זה מהווה עבור ילדים אלה פתרון משמעותי".