פדרמן משחזר:
הבנים יצאו למרדף אחרי הערבים שהסתננו לחווה

נועם פדרמן משחזר את חדירת הערבים לחוותו בערב שבת ואת המרדף בן נמלטו דרך הגדר. "הפכו את גדר הביטחון למדרגה כדי לברוח".

שמעון כהן , ג' באדר תשע"ב

נעם פדרמן
נעם פדרמן
פלאש 90

פדרמן: הגדר לא יעילה

בערב שבת האחרונה חדרו אל חוותו של נועם פדרמן הסמוכה לקריית ארבע שני ערבים מכפרי הסביבה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם פדרמן על האירוע בו הניסו שני בניו את המסתננים.

"היינו בסעודת שבת. בסיום הסעודה הבנים, אחד בן שבע עשרה וחצי ואחד בן שש עשרה, יצאו לכיוון הדיר. שם הם הבחינו בשתי דמויות מתכופפות קרוב לבית. הם רצו לעברם והשניים התחילו לברוח. הבנו שאלו ערבים. התקשרתי לרכז הביטחון של הקריה", הוא מספר.

שני בניו של פדרמן התפצלו כשאחד רודף אחרי השניים והאחר מאגף אותם לעבר נקודה בגדר בה הייתה סבירות גבוהה שאליה יגיעו כדי להימלט דרכה. נועם פדרמן עצמו הצטרף אחרי שיחת הטלפון עם רכז הביטחון לבנו הרודף.

המרדף הסתיים בלא כלום. בני המשפחה נפגשו ליד הנקודה בגדר אך השניים לא נמצאו וההערכה הייתה שהם עודם בתוך שטח החווה. בינתיים הגיעו למקום אנשי כיתת הכוננות של קריית ארבע ולאחר מכן גם כוח צה"ל עם גששים.

הגששים איתרו סימני בוץ על הגדר ומהם הבינו שהמחבלים בחרו לנוס דרך הגדר ואף ניצלו אותה כדי לטפס החוצה חזרה לכפריהם דרך כרם ענבים סמוכה.

על החיים בחווה המשפחתית ללא הגנה מספר פדרמן ומזכיר את דבריו של השופט דרורי שהגדיר את החווה כשכפ"ץ של גבעת החרסינה... לטעמו החינוך אותו קיבלו ילדיו, לרדוף ולא להתגונן, הוא שהביא לבריחתם של השניים.

בהקשר זה הוא מזכיר כי דווקא הגדר שנועדה לגונן היוותה עבור המסתננים מעין מדרגות בדרך ההימלטות שלהם מהמקום.