ההסתדרות: סכסוך עבודה נגד פתיחת השמיים

ההסתדרות הכריזה היום סכסוך העבודה בחברות התעופה הישראליות – "אל על", "ארקיע" ו"ישראייר", בעקבות חתימה על הסכם "שמיים פתוחים".

שלמה פיוטרקובסקי , ד' באדר תשע"ב

העובדים ישבתו? ארקיע
העובדים ישבתו? ארקיע
פלאש 90

ועדת התיאום וביצוע של ההסתדרות הכריזה היום סכסוך העבודה בחברות התעופה הישראליות – "אל על", "ארקיע" ו"ישראייר".

הסכסוך הוכרז בעקבות החלטת רשות התעופה האזרחית ומשרד התחבורה לחתום על הסכם "שמיים פתוחים" וזאת ללא כל ניהול מו"מ עם העובדים וההשלכות של חתימת ההסכם על העובדים. יצוין כי בחברות התעופה בישראל מועסקים כ- 7,000 עובדים וכ- 25 אלף משרות הנתמכות באופן ישיר על ידי סקטור התעופה.

הסכם "שמים פתוחים" פותח את השמיים בין המתחרים שהן חברות אירופאיות תוך הצבת החברות הישראליות במצב נחיתות. ליישום ההסכם השלכות חמורות ופגיעה אנושה ובלתי הפיכה בענף והשלכותיו על אלפי עובדים ובני משפחותיהם.

בהסתדרות טוענים שללא מו"מ על הסדרת תנאים מקדימים על הסכם "שמים פתוחים", לא יוכל ענף התעופה הישראלי להתחרות באופן הוגן ושוויוני בחברות התעופה הזרות. שכן הוצאות הביטחון של חברות התעופה הישראליות גבוהות מאוד.

כמו כן טוענים בהסתדרות כי בדיני הגנת הצרכן זכאי הצרכן בישראל לקבל את מלוא הכסף עבור טיסה שמתבטלת, מה שלא קיים בחברות זרות, דבר אשר פוגע ברווחיות החברות הישראליות בביטולי טיסות לעומת חברות התעופה הזרות.

כמו כן, העובדים דורשים מתן הזדמנות שווה בנושא הענקת זכויות נחיתה בשדות בינלאומיים ("סלוטים") והבטחת תנאים שיאפשרו לחברות התעופה הישראליות להשתתף בבריתות תעופה שונות.

יצוין כי ועדת תיאום וביצוע הכריזה היום על שורה של סכסוכי עבודה, ביניהם סכסוכי עבודה בעניין מיקור חוץ: סכסוך עבודה במע"צ–"החברה הלאומית בדרכים" הוכרז בעקבות כוונת המעסיק להוציא למיקור חוץ את פעילות החברה ולייתר את העובדים הממלאים את התפקידים הרלוונטיים. ההסתדרות אף הכריזה על סכסוך העבודה בטלוויזיה החינוכית בעקבות החלטה חד צדדית של ההנהלה להוציא עבודה שאמורה הייתה להתבצע ע"י עובדי הטלוויזיה למיקור חוץ.