אחימאיר: הופתעתי. לא חשבתי שאקבל פרס ישראל

חתן פרס ישראל, יעקב אחימאיר, מספר לערוץ 7 על שיחת הטלפון משר החינוך שבישר לו על הזכייה ועל המרואיין שהיה רוצה לראיין.

שמעון כהן , ד' באדר תשע"ב

יעקב אחימאיר
יעקב אחימאיר
רשות השידור

בשיחה עם יומן ערוץ 7 מספר זוכה פרס ישראל לתקשורת, העיתונאי יעקב אחימאיר, על הטלפון שבישר לו שזכה בפרס ועל עיתונות אז והיום.

את השיחה הישירה משר החינוך, גדעון סער, קיבל אחימאיר כאשר היה בביתו, ולדבריו הופתע מהזכייה, אם כי כמתבקש ידע על עצם היותו מועמד שכן על כל מועמד לחתום על מסמך המאשר את הגשת ההתמודדות.,חתמתי והסכמתי למרות שלא נתתי לכך סיכוי גדול. לא מצניעות. לא חשבתי שאקבל את פרס ישראל", הוא אומר.

אחימאיר מסרב להעמיס על כתפיו את ייצוגו של דור אחר של עיתונות, דור העומד מול גלי הרייטינג והריאליטי שחודרים אל תוך מהדורות החדשות. "הכתפיים שלי לא מספיק רחבות כדי לשאת את המשימה הזו", הוא אומר, אך עם זאת מביע תקווה שהזכייה שלו תחזק את השידור הציבורי בו עבד במשך כמעט כל שנותיו בתקשורת, למעט שלוש שנים בהן הועסק על ידי ה-BBC. להערכתו יש בכוחה של זכייה שכזו להטיל אלומת אור חיובית וחשובה על השידור הציבורי ויאושש אותו. "אני לא משלה את עצמי שהדבר תלוי בי, חלילה. אני בסך הכול אחד העובדים ברשות השידור, אבל ברגע ששמים לב לכך שמישהו מהשידור הציבורי שזוכה בפרס ישראל אז כנראה יש שם משהו מעבר לחיצי הלעג שאנחנו לצערי מורגלים בהם, אז יכול להיות שזה יועיל".

באשר לאותם חיצי לעג אומר אחימאיר כי הוא מבין אותם ומשוכנע שאם תתבצע הרפורמה המוצעת וישוקמו היחסים בין העובדים להנהלה ובנוסף יירכש ציוד חדש הרי שהציבור הציבורי יעמוד על רגליים איתנות יותר, מהלך שלטעמו צריך לקרות, גם אם לא בתקופה שלו.

אחימאיר אינו מתהדר בהצעות שהגיעו אליו למעבר מהשידור הציבורי. הוא מזכיר שהועלתה הצעה בשעתו לנהל את מחלקת החדשות של ערוץ 2, אך הצעה זו לא הבשילה לכדי בדיקה עמוקה ורצינית ונותרה ערטילאית. "אני לא משלה את עצמי שהתמניתי ודחיתי. אני אומר ביושר שלא היו פיתויים לעזוב".

לשאלת הראיון שהיה רוצה לקיים מעכב אחימאיר מעט את תשובתו, חושב ומציין שההיסטוריה הישראלית כוללת גלריה מרתקת ומעניינת והיו בה לא מעט אישים שהכריעו הכרעות גורליות. עם זאת במחשבה שנייה הוא מזכיר שהיום הוא יום השנה לפטירתו של ראש הממשלה מנחם בגין ורואה בבגין אדם שכזה, ואמנם קיים איתו ראיונות, אך היה מעוניין לראיין אותו לאחר המעשים ולאחר הכהונה, "ואם היה מתברך ביתר אריכות ימים ישנן הרבה שאלות לא פתורות שקשורות בו, ולא רק בראשות הממשלה אלא גם בכל התפקידים האחרים שמילא".