רבני "שאל את הרב" התכנסו בירושלים

בכנס יחיד מסוגו שהתקיים בירושלים, נטלו חלק הרבנים המשיבים לשאלות בהלכה של הגולשים באתר 'ישיבה'.

יוני קמפינסקי , ה' באדר תשע"ב

כנס רבני "שאל את הרב"
כנס רבני "שאל את הרב"
יוני קמפינסקיטוען....

כנס יחיד מסוגו התקיים אתמול (שני) במלון "דן" בירושלים. בכנס נטלו חלק רב הישוב בית אל וראש הישיבה - הרב זלמן מלמד, רבה של רמת גן - הרב יעקב אריאל, רבה של צפת - הרב שמואל אליהו, נציג הרבנות הראשית לישראל, נציג מכון פוע"ה, נציג מכון התורה והארץ ורבנים רבים נוספים המשיבים באתר ישיבה.

הכנס היה סגור לקהל הרחב ונועד לדיון פנימי בין הרבנים.

המענה לשואלים באמצעות האינטרנט והממשק הוירטואלי בין הרב לבין השואלים, מעלים בעיות רבות וקשיים שאיתם הרבנים צריכים להתמודד. בין מגוון הנושאים שהועלו דנו הרבנים בשאלה העקרונית למי הרב עונה? האם הרב עונה לשואל המסויים ששלח את שאלתו, או לעוד אלפי גולשים נוספים שיקראו את תשובתו. האם תשובת הרב צריכה להקיף את מכלול האפשרויות ואת מכלול שיטות הפסיקה (ספרדים, אשכנזים וכדו'), או שהיא צריכה להשיב נקודתית בנושא שבה הרב נשאל?

הרב יהודה עמיחי ממכון התורה והארץ ורבנים נוספים טענו שיש צורך להדגיש לציבור שהפסיקה היא לשואל בלבד, ואין להקיש ממנה למקרים אחרים.

לעומתם, טען הרב יעקב אריאל כי זהו אופיה של המדיה בה עוסקים, "אינטרנט אינו ספר שו"ת, ואנשים יודעים להתייחס אליו באופן כזה. אין להאריך בתשובות וגם לא על כל שאלה צריך להשיב. מי שרוצה לשאול שאלה דחופה מאוד – צריך להשתמש בכלי הוותיק מדי דורות, של הגעה אל הרב ובירור התשובה".

הרב זלמן מלמד התייחס לתחום המענה על שאלות אישיות והדרכות, וטען כי ישנם דברים שעל הרב להפנות את השואל לאיש מקצוע. יש דברים שאינם בתחומו של הרב, ועליו לדעת זאת. עוד אמר, כי יש לשים לב שלא תמיד השואל יודע לשאול את שאלתו, ועל הרב להדריך אותו ולהרחיב את תשובתו. הרב צריך להתייחס גם לנקודות שאליהן השואל לא התייחס בשאלתו, אך הן נקודות עקרוניות שעולות מתוך המקרה שהוצג בפני הרב.

בכנס הוצג בפני הרבנים גם בית ההוראה לאישות וטהרת המשפחה הפועל במסגרת האתר. בבית הההוראה ניתן מענה אינטרנטי לשאלות דחופות תוך 3 שעות. הרב שמואל הולשטיין, המשיב בבית ההוראה מטעם האתר, תיאר כי מגוון השאלות המגיעות הוא גדול, בניגוד לתפיסה הרווחת כי שאלות בעניינים אלו לא ניתן להפנות באינטרנט. רוב מוחלט של התשובות לא מתפרסם לציבור הרחב, מפאת צניעות העניין, אך אנשים רבים מודים ומוקירים את השירות הניתן להם.

הרבנים דנו גם באורכה של התשובה הניתנת – האם יש להרחיב ולהוסיף אף מקורות לעיון אישי, או שיש להסתפק בתמצית העניין. כך או אחרת, ישנן שאלות שבהן אפילו הרחבה לא תספק. ישנם מקרים בהם יש ליצור קשר אישי עם הפונה, להדריך אותו בהתנהלות מול בן זוגו, מול הוריו או מול עצמו.

הרב יצחק גרינבלט, המרכז את תחום הקשר האישי והחזרה בתשובה באתר ישיבה, תיאר את פעילותו וסיפר על ליווי מקרה שנמשך לאורך שלוש שנים, על זוג עולים שהתארח בביתו בחג הפסח, ועל מקרים שונים של הדרכות לילדים ולנוער שגדלים במשפחה חילונית, ומחליטים לפתע להתחיל לשמור תורה ומצוות.

כל הרבנים הדגישו כי היה חשוב מאוד לקיים כנס שכזה, וכי יש עוד לדון בהרחבה בשאלות העקרוניות העולות מצורת התקשורת המיוחדת המתקיימת בימינו בין הרב לבין קהל עדתו.