הרב אריאל על השו"ת האינטרנטי

רבה הראשי של העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל, על היתרונות והחסרונות בשו"ת אינטרנטי: "אפשר להביא דבר תורה לכל אדם בעולם", אמר הרב.

אפרים מורנו ויוני קמפינסקי , ו' באדר תשע"ב

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
יוני קמפינסקיטוען....

רבה הראשי של העיר רמת גן, הרב יעקב אריאל, מספר בראיון לערוץ 7 על היתרונות והחסרונות בשו"ת אינטרנטי. כחלק מתפקידו כרב משיב במדור "שאל את הרב" באתר ישיבה.

"לכל דבר יש יתרונות וחסרונות. המעלה הגדולה זה השימוש באמצעי החדיש הזה, להביא דבר תורה לכל אדם בעולם. האפשרות להתקשר, כל אדם בכל מקום ומקום יכול  במהירות עצומה ובקלות להגיע למוקד של תשובות ולהגיע לתשובה. דבר כזה לא היה מעולם. אין ספק שזה דבר גדול ואדיר, מפיץ תורה ומעלה את רמת התורה בעולם כולו".

"מצד שני יש  החסרונות שלו. דווקא בגלל הקיצור והמהירות אז התשובות הן קצרות. אין קשר אישי בין השואל לנשאל. אתה לא יודע מי השואל ומה המצב שבו הוא נמצא. אתה לא יודע מה הרקע ואם התשובה באמת מתאימה לו או לא. אדם שואל את השאלה על רקע מסויים ובתנאים מסויימים ואתה עונה תשובה, ואחר כך אנשים קוראים את זה בתנאים אחרים, והם חושבים בטעות, שאותה תשובה נכונה גם במקרה אחר, וזה לא נכון, היא לא רלוונטית. היא תשובה ענינית באותו מקרה ובאותו מצב שבו נמצא אותו אדם. ולכן דיברנו שיש תשובות שצריך להצפין, אותן ולא לפרסם אותן, כדי שאנשים לא יפרשו בטעות את התשובה הפרטית ויעשו תשובה כללית לאחרים".

בתחילת השבוע התקיים כנס במלון "דן" בירושלים שעסק במענה לשו"תים באתר ישיבה. בין מגוון הנושאים שהועלו דנו הרבנים בשאלה העקרונית למי הרב עונה? האם הרב עונה לשואל המסויים ששלח את שאלתו, או לעוד אלפי גולשים נוספים שיקראו את תשובתו. האם תשובת הרב צריכה להקיף את מכלול האפשרויות ואת מכלול שיטות הפסיקה (ספרדים, אשכנזים וכדו'), או שהיא צריכה להשיב נקודתית בנושא שבה הרב נשאל?

בכנס נטלו חלק רב הישוב בית אל וראש הישיבה - הרב זלמן מלמד, רבה של רמת גן - הרב יעקב אריאל, רבה של צפת - הרב שמואל אליהו, נציג הרבנות הראשית לישראל, נציג מכון פוע"ה, נציג מכון התורה והארץ ורבנים רבים נוספים המשיבים באתר ישיבה. הכנס היה סגור לקהל הרחב ונועד לדיון פנימי בין הרבנים.


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il