מחקר חדש קובע: איכות השינה עולה עם הגיל

הטענה שככל שמתבגרים סובלים מאיכות שינה גרועה יותר כנראה אינה נכונה. חוקרים אמריקאים קובעים שאיכות השינה דווקא משתפרת עם הגיל.

ציפי בלום , ט' באדר תשע"ב

שינה מיטה
שינה מיטה
פלאש 90

הטענה שככל שמתבגרים סובלים מאיכות שינה גרועה יותר ככל הנראה אינה נכונה - למעשה יכול להיות שההיפך הוא הנכון, כך קובעים חוקרים אמריקאים.

מחקר טלפוני שבוצע על למעלה מ-150,000 בוגרים מצא כי למעט גיל ה-40, איכות השינה משתפרת עם הגיל. אנשים בגילאי ה-80 דיווחו על איכות השינה הטובה ביותר, כך נכתב בדו"ח המחקר.

החוקרים ממרכז השינה והנוירולוגיה בפנסילבניה טוענים כי למרות שישנן מעבדות שינה המסוגלות למדוד את משך זמן השינה, אין זה אומר שהנתונים יתאימו בהכרח להרגשת הנחקרים לגבי איכות השינה שלהם. המחקר בחן כמות ענקית של אנשים שנבחרו בצורה רנדומאלית.

כל האנשים שהשתתפו במחקר נשאלו לגבי השינה שלהם, וכן שאלות לגבי רמת הכנסתם, גזעם, רמת החינוך שלהם, מצב רוחם ומצבם הבריאותי הכללי.

החוקרים ניטרלו את איכות השינה הירודה שנמצאה אצל אנשים שמצב רוחם היה רע, ומצאו שתלונות של אנשים לגבי איכות שינה ירודה הולכת ופוחתת עם הגיל, כאשר הכי מעט תלונות נרשמו אצל אנשים מעל גיל ה-70. היוצא מן הכלל היחיד במחקר היו אנשים בגיל הביניים (גיל ה-40.9) שם נמצאה איכות השינה הירודה ביותר.

ד"ר מיכאל גרדנר, מוביל המחקר, הסביר שכל המחקר התחיל במטרה להוכיח ההיפך, שככל שמתבגרים איכות השינה הופכת לגרועה יותר. לפיו, יצטרכו החוקרים מעכשיו להתחיל לחשוב אחרת על שנת הלילה של המבוגרים. הוא גם הוסיף ואמר שיכול להיות שהמבוגרים מאוד ישנים פחות טוב, אבל כבר התרגלו לכך ומרגישים עם זה טוב יותר.

חוקרי שינה רבים טוענים כי ממצאי המחקר "מעניינים ביותר", וגורמים לנו לצאת מהמחשבה השגויה הקיימת כיום בנוגע לשנת הלילה של המבוגרים, אך עולה טענה כי יכול להיות שצורת המחקר מביאה לתוצאות אובייקטיביות מידי המושפעות ממצב רוחם של העונים לסקר הטלפוני.