קריאה לשרים: בטלו ההסכם עם הצלב האדום

בעקבות דחיית ההצבעה על 'חוק מד"א' בוועדת השרים ועד מתיישבי שומרון פנה לשרי הממשלה בקריאה: בטלו את ההסכם עם הצלב האדום.

אורנית עצר , י"ב באדר תשע"ב

קצובר.
קצובר.
יח"צ

יו"ר וועד מתיישבי שומרון, בני קצובר וראש המועצה האזורית, גרשון מסיקה שלחו מכתב לשרי הממשלה ובה דרישה לא לעצור את החלתו של חוק מד"א על כל שטחי יהודה ושומרון. במקביל קרא הוועד לפעיליו באמצעות קמפיין פרסומי להפנות את הבקשות לשרים.

במכתב מפורטת משמעותו המדינית והלאומית של ההסכם של מד"א עם הצלב האדום, "ארגון מגן דוד אדום נכנע לדרישות הצלב האדום הבינלאומי כתנאי לקבלת מד"א לארגון. במסגרת זו, חתמה מד"א על התחייבות שלא לפעול מעבר לגבולות המוכרים על ידי האו"ם כגבולותיה של ישראל (קווי 67)".

עוד נכתב כי "החתימה בוצעה בחשאי ב-2005, יתכן שבאישור שר מ"ממשלת ההתנתקות", והתפרסמה רק לאחרונה כאשר מד"א החלה בהסרת סמלי מגן דוד האדום מהאמבולנסים ברחבי יו"ש, תוך טשטוש המהלך כשינוי ארגוני המצמצם את פעילות מד"א ל-14 תחנות הזנקה בלבד והוצאת עשרות אמבולנסים מאחריותה. מד"א טוענת כי משרד החוץ אישר בזמנו חתימה זו".

"אנו פונים אלייך לבטל אישור זה, ולדרוש ממד"א לבטל את הסכם הכניעה לצלב האדום אשר גם מפלה בין דם לדם, גם יוצר מהלך מדיני שלילי וגם מכופף סמל לאומי בפני הצלב, או לחילופין, לתמוך בהצעת החוק של ח"כ אורי אריאל לחייב את מד"א לפעול כחוק בשטחי יו"ש", כתב יו"ר הועד.

שליחת המכתב מגיעה בעקבות דיון בוועדת השרים בה הוחלט לדחות את ההצבעה על התיקון לחוק מד"א שהגיש ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי לפיו יוחל החוק גם ביו"ש ובכך יאבד ההסכם עם הצלב האדום ממשמעותו.  נציגי משרד הבריאות, המשפטים והחוץ הביעו התנגדות בוועדת השרים בטענה ש"אין אפליה וההצעה עלולה לפגוע במעמד הבינלאומי של מד"א". נציגת משרד המשפטים הוסיפה שההצעה תגרום יותר נזק מתועלת.

השר מרידור הביע התנגדות להצעת החוק ואמר כי מוזר לעשות סיפוח זוחל של יו"ש אחרי 45 שנה, כלשונו. "החוק לא פותר את הבעיה אלא יוצר בעיה חדשה", אמר.

השר בגין הציע לדחות את ההכרעה בחודש כדי לבחון את הנזק מול התועלת. השרים נאמן, מרידור, נוקד, נהרי תמכו בהצעה לדחות את ההצבעה לחוק. השר הרשקוביץ התנגד לדחייה וביקש לאשר את החוק.