"הרב פעל ללא לאות בכל דבר שלקח על עצמו"

במלאת 30 שנה לפטירתו של הרב צבי יהודה הכהן קוק מספר תלמידו, הרב צפניה דרורי, על דרכו של הציבורית של רבו.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ב באדר תשע"ב

הרב צבי יהודה קוק זצ"ל.
הרב צבי יהודה קוק זצ"ל.
אתר 'ישיבה'

בי"ג באדר, תענית אסתר, יעלו לראשונה באופן המוני בני הציונות הדתית לקברו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל, במלאת 30 שנה לפטירתו, בי"ד באדר ה'תשמ"ב.

העלייה, לה חברו גורמים שונים בציונות הדתית, באה בין היתר במטרה לחבר את הציבור לדרכו ולמורשתו של הרב צבי יהודה.

בשיחה עם ערוץ 7 סיפר הרב צפניה דרורי, רב העיר קרית שמונה וראש ישיבת ההסדר, על מורו ורבו, הרב צבי יהודה, וציין כי את דרכו של הרב ניתן לתמצת בשלוש מילים, "עקביות, נחרצות ולבביות".

הרב דרורי מדגיש, כי "כל דבר שהרב לקח לידיו לטפל בו הוא עשה זאת ללא לאות, חיזק ללא לאות וחזר פעם ועוד פעם על העיקר שבדבר והגדלות שבדבר".

כדוגמה לדבר מביא הרב דרורי את פעולותיו של הרב צבי יהודה לחיזוק מעמדה של הרבנות הראשית, "הרב ראה את עצמו אחראי לשמור על הרבנות הראשית ולהגן עליה.לאור זאת הוא קבע שבישיבה לא יאמרו ביות העצמאות ברכה על ההלל כפי שפסקה הרבנות הראשית, זאת למרות שדעתו לא היתה נוחה מעצם הפסק. הכל על מנת להדגיש את מעמדה של הרבנות הראשית. הרב גם לחם על מנת שלא יפגעו בבכבודו של הראשון לציון, הרב ניסים, לאחר שהוא נמנע מלהגיע לקבלת הפנים לאפיפיור שהגיע לביקור בירושלים. הרב עמד לצידו של הרב ניסים ובמשך שנים, בכל פעם שבני הישבה יצאו לריקודים, ביום העצמאות, יום ירושלים ושמחת תורה, דאג שיעברו בביתו של הרב ניסים".

הרב דרורי מספר, כי דרכו של הרב היתה דרכה של "התורה הגואלת", "הרב צבי יהודה העלה את דגל ירושלים, להעמיד את הציונות על הבסיס התורני שלה, התורה הגואלת. הרב הדגיש שרק אנשי תורה באמונתם הגדולה במעשה ה' שבדור, בנאמנות הגדולה שלהם להיות פועלים עם הקדוש ברוך הוא בגאולת עמו, רק הם יכולים להבין את העם להכרה שהציונת היא כל כולה תשוקה לקרבת אלוקים ורק הציונות יכולה להחזיר את התורה אל לב העם. כל המבט שלו היה קשור לכך שהתורה גואלת, התורה נותנת כוח ועוצמה נפשית, ומתוך כך אפשר לככבוש את לב העם".

העלייה לקברו של הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל

במטרה להביא ציבור רחב שיגיע כבר בפעם הראשונה לאזכרה יזם ח"כ אורי אריאל מכתב לרבני הציונות הדתית על כל גווניהם עליו חתמו יחד כל חברי הכנסת של הציונות הדתית מסיעות האיחוד הלאומי והבית היהודי.

במכתבם ביקשו חברי הכנסת מהרבנים לקרוא לציבור הרחב בקהילות השונות להגיע לאזכרה: "אין צורך לפרוש בפני כבוד הרבנים שליט"א את החשיבות המפגש של אלפי תלמידי תלמידיו עם דמותו הענקית, עם תורתו ודרכו שכולנו הולכים לאורם.  העלייה תעשה תוך ביטוי אחדות של גופים ציבוריים בציונות הדתית. בקשתנו מכבוד הרבנים שליט"א, להוציא קריאה לציבור, לרבנן ותלמידיהם לבוא ולעלות לאזכרה. יש ערך רב בהעברה לציבור מסר של אחדות של הציונות הדתית על כל גווניה דווקא סביב לציונו של רבנו זצ"ל".

בהמשך המכתב מפורטים הגופים אשר הצטרפו ליוזמה ביניהם: בני עקיבא, עזרא, אריאל, האיחוד הלאומי והבית היהודי, מפעלות הציונות הדתית מועצת יש"ע וקוממיות.

לדברי ח"כ אורי אריאל, "מדובר ביוזמה חשובה. הרב צבי יהודה זצ"ל היה מהרבנים החשובים והמשפיעים ביותר שקמו בעם ישראל, וראוי שיום הסתלקותו יצוין כיום הילולא רבתי, יחד עם אלפים מאנשי הציונות הדתית אשר יתאחדו יחד סביב דרכו ותורתו".

העלייה תתקיים ביום רביעי הקרוב בשעות הבוקר, לטובת העלייה לציון יינתנו הסעות מסובסדות מבנייני האומה. דרכי הגישה יתואמו עם כוחות הביטחון.

בישיבת מרכז הרב בירושלים תתקיים אזכרה הערב (שלישי) בשעה 18:30 שתימשך גם מחר בבוקר בהשתתפותם של רבני הציונות הדתית ותלמידיו של הרב.