פרופסורה בחומש

כארבעים פרופסורים ודוקטורים סיירו השבוע בישובי בנימין ושומרון ועלו לישוב חומש, שהוחרב במסגרת תכנית ההתנתקות.

ישי קרוב , י"ב באדר תשע"ב

הפרופסורים בחומש
הפרופסורים בחומש
באדיבות ארגון "חומש תחילה"

כארבעים פרופסורים ודוקטורים, חברי חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי, סיירו השבוע בשומרון בהדרכת ארגון "חומש תחילה".

בין המשתתפים בסיור היו חוקרים בעלי שם עולמי ואנשי אקדמיה בכירים ומובילים, ביניהם הפרופסורים רפי ישראלי, נאוה טברג, רון בריימן, אמנון אלבק, אמיר עמיהוד ועוד.

מטרת הסיור היתה ללמוד מקרוב את סוגית המאחזים וכמו-כן לתמוך ולחזק את המתיישבים בשומרון בכלל ואת פעילי ארגון "חומש תחילה" ומגורשי חומש ושא-נור בפרט.

הפרופסורים סיירו ברחבי השומרון ובנימין לאורך היום, התרשמו מההתיישבות הגדלה ומתרחבת ולמדו על הקשיים המוערמים על ידי פוליטיקאים ביום יום. כמו כן הם ביקרו ביצהר, במגרון ובגבעת אסף.

בשיאו של הביקור עלו הפרופסורים לחומש, שם נפגשו עם מגורשי חומש ושא-נור, עם פעילי "חומש תחילה", נפגשו עם תלמידי ישיבת חומש הנמצאים במקום למעלה מארבע שנים וצפו לעבר מישור החוף והרי השומרון.

יו"ר החוג, ד"ר גבי אביטל סיכם את הסיור "המראה המרהיב מחומש העלה שוב את האכזבה בדבר האיוולת שנעשתה ע"י ממשלת ישראל בנטישת היישוב וסביבתו הגיאוגרפית החשובה, אסטרטגית והיסטורית כאחד. כל משתתפי הסיור מקווים שבקרוב יתעשתו האחראים וישובו אל היישובים הנטושים".

ד"ר אביטל התייחס גם לביקור במגרון וגבעת אסף, "אנו יוצאים בקריאה לממשלה לקבל חוק אשר יסדיר את מעמדם של המאחזים באופן חוקי. המלצותיהם של מומחי משפט כגון עו"ד ד"ר וינרוט וד"ר אלן בייקר מבססות את הדרישה ומעגנות אותה מבחינה חוקית".