כדורים פסיכיאטריים באח הגדול - מלחמת תקשורת

'ידיעות אחרונות' ו'האח הגדול' בהתגוששות תקשורתית סביב הטענות לפיהן ניתנו כדורים פסיכיאטריים למועמדים שמוחם נשלט בידי ההפקה.

שמעון כהן , י"ג באדר תשע"ב

שטיפת מוח? מילא המועמדים, אבל מה עם הצופים? ט
שטיפת מוח? מילא המועמדים, אבל מה עם הצופים? ט
פלאש 90

בהפקת תכנית הריאליטי 'האח הגדול' דוחים את הטענות המועלות על ידי 'ידיעות אחרונות' ולפיהן הצוות הפסיכולוגי המלווה את מתמודדי התכנית הורה להם לקחת כדורים שנתנו למפיקי התכנית יכולת שליטה עליהם ועל התנהלותם בבית 'האח הגדול'.

מפיקי התכנית קובעים כי העובדה שניתנים למתמודדים כדורים פורסמה כבר בעבר, וכי מדובר בכדורים שנועדו לחזק את יכולותיהם של המתמודדים לעמוד בלחצים הנפשיים והאחרים בהם הם נמצאים במסגרת התכנית, ואלו ניתנים להם אך ורק לאחר בחינה מעמיקה של הפסיכולוג המלווה את התכנית, וזה מתאים לכל אחד את הטיפול הנכון עבורו.

בראיון עיתונאי אומר הבוקר אחד ממפיקי התכנית כי גם לו עצמו אין מושג באשר להרכבו של כל כדור שניתן למועמד זה או אחר, בשל חיסיון רפואי לו זכאי כל מתמודד.

ב'ידיעות אחרונות' הובא תקצירו של תחקיר שיפורסם במוסף '7 ימים' של סוף השבוע, וממנו עולה כי שישה מתמודדי עונות קודמות של התכנית מתלוננים על שניתנו להם כדורים פסיכיאטריים שגרמו להם לנהוג בדרך שאינה טבעית עבורם. המתמודד המרכזי שעורר את הסערה הוא סער שיינפיין שטען כי נדרש בניגוד לרצונו לקחת את הכדורים שהובילו לשליטת ההפקה במוחו ולכך שנהג באופן לא רצוני, גם מול מתמודדת נוספת בתכנית.

מנגד טוענים בהפקת התכנית כי מדובר בחלק מניסיון סחיטה של שיינפיין את ההפקה, ומדווחים שם על דרישתו ממנה סכום של 2.5 מיליון שקלים תמורת שתיקתו בפרשה, ומשלא נענתה ההפקה ללחצים החליט לצאת לתקשורת ולפרסם את טענותיו.

יצוין כי בתום הפרק ששודר אתמול בערוץ 2 הקריאו המנחים, ארז טל ואסי עזר, הודעת תגובה מטעם ההפקה ובה נאמר: "בכל עונה מתוך מקצועיות ואחריות לשלומם של הדיירים, מעמידה ההפקה לרשותם ליווי רפואי בכל התחומים, במידת הצורך, לרבות בתחום הפסיכולוגי והפסיכיאטרי. הטיפול ניתן על ידי אנשי מקצוע מוסמכים ומנוסים באופן דיסקרטי ואישי. כך אנחנו נוהגים בכל העונות, מהעונה הראשונה ועד היום. מאחורי הסיפור שהתפרסם הבוקר, עומד לצערנו, דייר שיצא מאוכזב מהבית, אחרי שלא זכה בגמר לפני כשנתיים. במהלך השנתיים האחרונות היה הדייר בקשר עם ההפקה, וביחסי עבודה, אבל כנראה שהקשר הזה לא הניב את התוצאות אותן ציפה הדייר הזה להשיג. לפני כשבועיים הוא פנה אל ההפקה בדרישה לשלם לו סכום של 2.5 מיליון שקלים. הוא איים כי יפנה לתקשורת ויכפיש את ההפקה, אם לא ישולם לו הסכום הזה תוך 72 שעות. לכאורה ברגע הזה, היינו אמורים לכעוס, אבל צר לנו שכך הוא בחר לפעול, צר לנו שגופים אחרים בעלי אינטרסים מנסים לפגוע בתכנית הזו. ההאשמות שפורסמו היום, הן חסרות כל שחר, והן יעברו לטיפול במישור המשפטי. שלומם של הדיירים בבית "האח הגדול", יקר לנו מאוד. אנחנו משקיעים את מרב האמצעים והמאמצים כדי שכך יהיה”.

ב'ידיעות אחרונות' עומדים בתוקף אחרי אמיתות הטענות המועלות בתחקיר. מועצת הרשות השנייה שנחשפה לחילופי ההאשמות ביקשה מזכיינית ערוץ 2 'קשת', המשדרת את הסדרה, הבהרות באשר לפרשה.