"התפרצות שפעת העופות בצפון תהיה הרת אסון"

מזכיר ארגון מגדלי העופות מזהיר: "התפרצות מחלת שפעת העופות בלולי הצפון תהיה הרת אסון ועלולה ליצור בהלה ובריחה המונית".

שמעון כהן , י"ט באדר תשע"ב

לול תרנגולים תרנגולות ביצים
לול תרנגולים תרנגולות ביצים
צילום: פלאש 90
"התפרצות מחלת שפעת העופות בלולי הצפון תגרום השלכות קשות בהרבה מאלה שאנו מתמודדים איתם כיום בדרום הארץ", כך מזהיר מזכיר ארגון מגדלי העופות, יעקב כהן. "מי שחושב שההתמודדות בצפון תהיה באותם כלים וסדרי גודל מבחינת נזקים - משלה את עצמו ואת הציבור".

"הלולים בצפון הם מרובים, קרובים זה לזה ולבתי המגורים ומחלה יכולה להתפשט ביניהם כאש בשדה קוצים.  התפרצות של מחלה באזור זה תגרום לשיתוק של החיים בישובי קו העימות, בהלה ובריחה המונית – את מה שלא עשה החיזבאללה יעשו הנגיפים. מאחר ומדובר באזור הגידול המרכזי של ישראל עלול להיווצר איום על האספקה הסדירה של הביצים לאוכלוסיה".

"בעקבות ההתפרצות של שפעת העופות בשנת 2006 החליטה ממשלת ישראל שנה לאחר מכן לבצע רפורמה מקיפה בגידול הביצים ולהרחיק את הלולים ממרכזי הישובים לאזורי גידול מסודרים מחוץ לישובים. הסיכון להתפרצות מחלות בחוות גידול חדשות ומודרניות הוא נמוך מהמצב הקיים. דרישות ארגוני בעלי החיים להגדיל את מרחב המחיה של המטילות שזכו לתמיכת משרד החקלאות הביאו לכך שהתקציב הנדרש ליישום הרפורמה גדל לסכום עתק של 1.5 מיליארד שקל. אם המדינה לא תגדיל את השתתפותה בהוצאה הכבדה לא ניתן יהיה לבצע את הרפורמה והחרב תמשיך להיות תלויה ממעל עד שיום אחד אולי תיפול", מזהיר יעקב כהן.

כהן פנה לאחרונה לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש ממנו להתערב ולאפשר ביצוע הרפורמה בטרם יהיה מאוחר מדי. במקום להתמודד עם ועדות חקירה בעתיד כדאי שנעשה כעת את הנדרש, אומר כהן.

לדבריו המדינה לא נותנת מענה לכיסוי הנזקים העקיפים שנגרמים בכל אירוע של השמדת עופות והטלת סגר בהוראה שלטונית. הנזקים בכל התפרצות הם עצומים וכוללים השבתת ייצור באזורי הגידול, השמדת אפרוחים, פגיעה בעבודת משחטות ומדגרות, הפסקת היצוא לחו"ל, הפסקת העברת אפרוחים וחומרי רביה וליהודה ושומרון, השמדת תערובת ועוד. המגדלים צריכים לדעת שיש מי שעומד מאחוריהם כדי לשתף פעולה ללא חשש עם ההנחיות.