"צריך לקיים דיון ציבורי בסוגייה האיראנית"

הצנזורית הראשית, תא"ל סימה ועקנין, מאמינה שאסור לחסום את הדיון הציבורי בסוגיה האיראנית, כי הציבור ישלם את המחיר בכל מקרה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"א באדר תשע"ב

דיון ציבורי. סימה ועקנין
דיון ציבורי. סימה ועקנין
באדיבות המכללה האקדמית נתניה

"צריך להתקיים דיון ציבורי בעניין איראן כי הציבור ישלם את המחיר על החלטה זו או אחרת", אמרה הצנזור הראשי תא"ל סימה ועקנין אמש בכנס שנערך במכללה האקדמית נתניה.

בכנס, שנערך ע"י המגזין האינטרנטי "קומון סנס" של המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה ומועצת העיתונות, הוסיפה תא"ל ועקנין, כי הציבור צריך לדעת את עמדת ראש הממשלה ומקבלי ההחלטות האחרים. הצנזורה לא יכלה לעצור את השיח הציבורי, כולל הראיונות של ראש המוסד לשעבר מאיר דגן. בזכות הדיון הציבורי יש כיום בידי הציבור מספיק מידע כדי לתמוך או להתנגד למדיניות זו או אחרת ביחס לאיראן.

לדבריה, הצנזורה פוסלת רק פרסום נתונים היכולים לפגוע בביטחון המדינה או תוכניות מבצעיות.

תא"ל ועקנין תקפה בחריפות את הסקר שפורסם בזמנו באחד העיתונים ולפיו רוב קטן בציבור (53%) בעד תקיפה באיראן."לא חכם לעשות כך ניתוח עיתונאי, רצוי לעשות ניתוח רציני".

בהתייחסה לטיפול הצנזורה בפרשת שליט אמרה ועקנין כי הגוף שבראשותה לא מנע שיח ציבורי סביב העסקה למעט מה שהגדירה פרטים טקטיים כמו מועדי נסיעות השליח הישראלי לחו"ל. "כלי התקשורת שידרו במקהלה אחת בעד העסקה". לטענתה, הציבור אינו מייחס לעיקרון "זכות הציבור לדעת" את החשיבות שמייחסת לו התקשורת.