תכנית האב הישובית לאזרחים ותיקים הושקה באפרת

סגנית השר לאזרחים ותיקים, ח"כ נס, חנכה באפרת את תכנית האב היישובית לעידוד שילובם של אזרחים ותיקים בעשייה ובקהילה.

שמעון כהן , כ"ז באדר תשע"ב

לתכנן. לאה נס באפרת
לתכנן. לאה נס באפרת
צילום: אלי שטיין

באפרת שבגוש עציון הושקה היום תוכנית האב היישובית, התוכנית האסטרטגית הגדולה ביותר שתוכננה אי פעם למען האזרחים הוותיקים בישראל.

האירוע התקיים במעמד סגנית השר לאזרחים ותיקים, חברת הכנסת ד"ר לאה נס, וראש המועצה המקומית, עודד רביבי. "אני שמחה להיות פה היום, באפרת, ולהכריז על תחילתה של מהפכה של ממש, אשר תטיב עם כלל האזרחים הוותיקים במדינת ישראל", אמרה סגנית השר.

האירוע המוגדר בפי אנשי משרדה של נס כ"מפגש התנעה" לתכנית התקיים גם במעמד היועץ לאזרחים וותיקים באפרת והצוות המקצועי שיוביל את התוכנית.

במשרדה של נס מציינים כי "הרפורמה שיוצאת היום לדרך אמורה לשנות מהיסוד את תפיסת הוותיקים מצד כלל הרשויות במדינה. האוכלוסייה הוותיקה באפרת מהווה כ-4% מהאוכלוסייה כאשר מתגוררים בה 232 מקבלי קצבת זקנה ושארים, 23 מקבלי קצבת זקנה, שארים והשלמת הכנסה ו-12 אזרחים המטופלים על פי חוק הסיעוד".

רביבי ונס שוחחו על הפוטנציאל הטמון בוותיקי אפרת, "האזרחים הוותיקים הם הצעירים החדשים. זו אוכלוסיה אשר מצד אחד מאופיינת בצרכים מיוחדים שהרשות המקומית לרוב אינה מודעת להם, ומצד שני פוטנציאל תרומה עצום לקהילה, התוכנית נותנת מענה ראוי וחדשני לפרמטרים אלו", ציינה  סגנית השר ד"ר לאה נס.

עוד הוסיפה ואמרה כי "למרות שהאוכלוסייה באפרת היא צעירה יחסית, היום אנו מניחים אבן פינה לטווח הארוך.בבוא העת, יוכלו תושבי אפרת הצעירים ליהנות מפירות התוכנית במקום יישובם, שאין מחלוקת בכלל על עצם קיומו בעתיד הרחוק".

התוכנית תחל לפעול בימים אלה באפרת לאחר חצי שנה של פיילוט אשר התקיים בהצלחה רבה בעשרה יישובים, המייצגים את כלל היישובים במדינת ישראל, החל השלב היישומי של תוכנית האב היישובית שהיא התוכנית האסטרטגית הגדולה ביותר, שתוכננה אי פעם למען האזרחים הוותיקים בישראל.

במשרד לאזרחים ותיקים מסבירים כי "לראשונה, האוכלוסייה הוותיקה של המדינה מקבלת יחס שווה בין שווים מהרשויות. עד עתה גברים מגיל 67 ונשים מגיל 62 זוהו על ידי רשויות המדינה כנטל על התקציב, על מערכת הבריאות ועל שירותי הרווחה. המשרד היה הראשון מבין המשרדים הממשלתיים, לזהות את האזרחים הוותיקים כנכס כלכלי ולא כנטל על כלכלת המדינה".

"במהלך 2012 יכנסו לתוכנית האב היישובית 100 רשויות ברחבי המדינה ועד שנת 2014 כל הרשויות במדינה יהיו חלק מהרפורמה, אשר תשנה מהיסוד את תפיסת האזרח הוותיק בידי כל המוסדות והרשויות. סגנית השר לאזרחים ותיקים מאמינה שהמהפכה מתחילה משינוי תפיסתי", אומרים במשרד.

"שיניתי את השם של המשרד לפני שנה ממשרד לענייני גמלאים למשרד לאזרחים ותיקים, כי אני מאמינה שכמו בכל העולם התואר "אזרח וותיק", זהו תואר כבוד המצביע על מעמדו המיוחד, ומנטרל סטיגמות ותפיסות גילניות. אנו רואים בוותיקים המייסדים, סוללי דרך שמחובתנו לכבד ולהוקיר", אומרת חברת הכנסת נס.

 במסגרת התוכנית ייבנה פרופיל יישובי הנוגע לכל תחומי חיי האזרח הוותיק באזור אפרת. התוכנית תתבצע על ידי שולחן עגול של מומחים לתחום הזקנה מכל ההיבטים, אשר עברו הכנה על ידי מומחי המשרד לאזרחים ותיקים. במהלך בניית הפרופיל יוצרו תוכניות ביצועיות לשינוי ושיפור התשתיות הקהילתיות, חברתיות ועירוניות בהתאמה לאוכלוסיית הוותיקים במקום.הפרויקט נעשה בשיתוף מלא של הציבור, "זוהי התוכנית הממשלתית הראשונה שמשתפת באופן פעיל את הציבור הרחב, לו נוגעים השינויים הצפויים. בסוף השנה הראשונה לפרויקט, תוצג  תכנית אסטרטגית ליישום מיידי ועד לטווח של 15 השנים הבאות. אם כי מעשרת ערי הפיילוט ניכר כי תוצאות אופרטיביות נוצרו כבר במהלך ההיערכות והתכנון", דברי נס.