פרובוקציה: סטודנטים יפעילו תחבורה בשבת

יו"ר תנועת רעננים קורא לסטודנטים "ירושלים שייכת לכולם, אבל יש דברים שאסור לוותר עליהם. מדינת ישראל היא מדינה עם צביון יהודי".

בני טוקר , כ"ח באדר תשע"ב

מרכז העיר מדרחוב בן יהודה ירושלים
מרכז העיר מדרחוב בן יהודה ירושלים
הלל מאיר

אגודת הסטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים תפעיל החל מהשבת הנוכחית מערך הסעות של תחבורה ציבורית ללא כסף.

למעונות הסטודנטים הוזמנו מיניבוסים של חברה מזרח ירושלמית שתסיע את הסטודנטים החפצים למרכזי הבילוי במרכז העיר בימי שישי בלילה, ובשעות המאוחרות של הלילה תחזיר אותם.

יוני שטבון יו"ר תנועת רעננים, צעירי הציונות הדתית, אומר לערוץ 7 כי מדובר בפרובוקציה, "ירושלים היא בירת ישראל והיא שייכת לכולם. כולם צריכים להרגיש מחוברים לירושלים כולל הציבור החילוני. אבל אסור לפגוע בצביון של מדינת ישראל כמדינה יהודית. אני פונה לכל חברי שאינם חובשי כיפה וקורא להם לגלות אחריות".

לדבריו הדרך לקיים חיים הגיוניים בארץ ישראל, עוברת ממקום מאוזן, "צריכים למצוא את האיזון הנכון שכולם יוכלו לחיות כאן. הבעיה העיקרית היא, שלצערנו כל דבר קורה בצורה קיצונית. למה לעשות פרובוקציה, אם אפשר לקיים דיון. אגודת הסטודנטים עשתה כאן פרובוקציה, ככה אי אפשר לנהל דברים. אני מבין שבחור לא דתי רוצה לנסוע בשבת, אבל לא כל מה שרוצים אפשר ליישם".

שטבון טוען שאסור שבמדינת ישראל כולל בתל אביב, תופעל תחבורה ציבורית בשבת, "יש כאן אוכלוסייה מגוונת, אבל יש גם סטטוס קוו לשימור המדינה היהודית. אם כולם יבוא בהצהרות ובפרובוקציות, לא נגיע לשום מקום. לא יעלה על הדעת שבמדינה היהודית תהיה תחבורה ציבורית בשבת, כולל בתל אביב. הציבור הישראלי ברובו קיבל על עצמו שמדינת ישראל היא מדינה יהודית. גם אדם שאינו דתי מבין, ששבת זה ערך חשוב ותחבורה ציבורית ושבת לא הולכים ביחד. אם אנשים רוצים לנסוע באופן פרטי זה עניין אחר אבל לא בצורה ציבורית. התאחדות הסטודנטים ועיריית ירושלים לא יכולים לתת מקום לתחבורה ציבורית בארץ ובטח שלא בירושלים".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "משרד התחבורה זימן את מפעיל התחבורה לשימוע לאחר שהתברר כי הוא פועל בניגוד לחוק ולנהלים, המחייבים קבלת רישיון הפעלה ממשרד התחבורה לכל קו חדש של נוסעים".