הצע"ח: משתתפי ריאלטי יעברו בדיקה פסיכיאטרית

חה"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ (קדימה) תגיש הצעת חוק שתחייב את מתמודדי תוכניות הריאליטי לעבור בדיקה פסיכולוגית ופסיכיאטרית.

חזקי ברוך , ב' בניסן תשע"ב

האח הגדול. אילוסטרציה
האח הגדול. אילוסטרציה
פלאש 90

חה"כ יוליה שמאלוב ברקוביץ (קדימה) תעלה לדיון במליאת הכנסת במהלך מושב הקיץ, הצעת חוק שתחייב את מתמודדי תוכניות הריאליטי לעבור בדיקה פסיכולוגית ופסיכיאטרית טרם השתתפותם בתוכנית.  

על פי הצעת החוק זכיין או בעל רישיון בערוץ הטלויזיה לא ישדר שידורים שיש בהם הופעת משתתפים אשר יכולים להיפגע נפשית או פיזית כתוצאה מההשתתפות בשידורים לצרכי בידור המונים, מבלי שנעשתה בדיקה מקצועית של רופא מומחה לבריאות הנפש, לרבות פסיכיאטר ופסיכולוג אשר יאשרו את השתתפותם בכתב.

עוד נאמר כי הגוף המשדר והמפיק את התוכניות יהיה אחראי על מצבם הנפשי והפיזי של המשתתפים. 

שמאלוב ברקוביץ' מסבירה כי "תוכניות הריאליטי בשנים אחרונות הפכו לפופולריות עד מאוד. כנגד עיניהם של מפיקי ומשדרי התוכניות עומד רצונם העז להעלות את אחוזי הרייטינג ולהגדיל את רווחיהם מהתוכנית אשר לעיתים בא על חשבון פגיעה במצבם הנפשי של המשתתפים, אשר לא צולחים את החשיפה המוגברת ועוד פחות את הדחתם מהתוכנית. סגנון תוכניות הריאליטי מוביל את המשתתפים לפרובוקציות לא מעטות ומקצין את התנהגותם -  דבר שלא פעם פוגע בראיית המציאות של הילדים והנוער הצופים בתוכניות, וכוכבי הריאליטי הופכים למושא ההערצה שלהם".

"לתוכניות אלה השפעה ניכרת הן על המשתתפים והן על הצופים. מצפיה בקטעים של תוכניות ריאליטי בחול ניתן לראות קטעים הגובלים בפגיעה קשה בבני אדם, ובהם אלימות פיזית, אונס, השפלות פיזיות ונפשיות של המשתתפים. על מנת לשרוד את ההשתתפות בתוכניות אלו, וקשיים בהתמודדות גם עם ההצלחה וגם עם כשלון, ולפיכך המשתתף חייב להיות בעל חוסן נפשי חזק ביותר", כתבה.

"השתתפותם של אנשים בעלי בעיות נפשיות ופיזיות עלול להביא להקצנה במצבם, ולהחרפת בעייתם הרפואית בייחוד כאשר מדובר בבעיות נפשיות מורכבות. אין לאפשר תופעה זו מבלי שנבחנה באופן יסודי, מקצועי ורפואי על ידי אנשי מקצוע מתאימים כגון פסיכיאטר ופסיכולוג ונבחנה השפעת השתתפותם על עתידם הרפואי.אי הקפדה על הוראות אלו עלולה להביא להתגברות בעיות התאבדות בקרב אוכלוסייה זו, או פגיעה קשה בתפקודם החברתי והמשפחתי עד כדי צורך בטיפול רפואי שוטף כדי להתגבר על טראומות הנגרמות מהשתתפות בתכניות הריאליטי. בריאותם הנפשית ושלומם  של משתתפי תוכניות הריאליטי, וכן השפעתם השלילית של תוכניות כגון האח הגדול על הילדים והנוער הצופים בהם,  חשובים יותר מהגדלת אחוזי הרייטינג וגריפת ההון ממכירת הפרסומות בהם, ואם הגופים המשדרים לא מבינים זאת לבדם אזי אין מנוס מהצעת חוק שתאכוף זאת".