המדינה תהרוס את החווה של המשפחה השכולה

מרדכי דויטש שאחיו נרצח בגוש קטיף הקים חווה חקלאית בסוסיא. עקב עתירה לבג"ץ של משפחת ערבית החליטה המדינה להרוס את החווה

בני טוקר , ו' בניסן תשע"ב

החממות במצפה יאיר
החממות במצפה יאיר
חגי הוברמן

אבידן אופיר

מרדכי דויטש, איבד את אחיו ישעיהו בפיגוע בגוש קטיף בחודש ניסן תשס"ג, לאחר שישעיהו נקרא לחממה ע"י פועליו בגוש, שם ארב לו מחבל, דקר אותו בליבו למוות, ונמלט.

מרדכי הגיע בשנים האחרונות למצפה יאיר שליד סוסיא, שם הוא הקים חווה חקלאית לגידול ירקות אורגנים, וממנה הוא מפרנס ומאכיל את עשרת ילדיו.

בעקבות עתירה לבג"ץ שהגישה משפחה ערבית מהאזור, החליטה המדינה להרוס את החווה.

בראיון לערוץ 7 אומר אבידן אופיר, תושב מצפה יאיר, ומנהלה לשעבר של חוות הר סיני,  שכיום משמש כפקח הקרקעות במועצה האזורית הר חברון, שמדובר באחת העוולות הגדולות שהוא מכיר. "זו עתירה רצופת שקרים. האשימו אותו שהוא שרף וגנב רכוש של ערבים, האשימו אותו שהוא בנה מבנים בלתי חוקים. זה הכול שקרים, מדובר באחת המשפחות הערכיות ביותר שאני מכיר. הם עושים הכול לבד, בלי פועלים, רק מרדכי ואשתו עובדים בחווה".

לדבריו הטענה כאילו המבנה הוא בלתי חוקי היא טענה שקרית. "אמרו שיהרסו לו את המבנה עד לחודש אוגוסט, כי זה מבנה לא חוקי. אבל אין שם שום מבנה, החממות הם בסך הכול קשתות שאפילו לא מחוברות לאדמה. ממתי צריך לבקש אישור על דבר כזה".

אופיר טוען שהמדינה קיבלה את העתירה למרות שהיא רצופת עיוותים. "כותבים עליו שהוא הקים נגריה שמשווקת מבנים בלתי חוקים, לא היו דברים מעולם, מדובר בחקלאי שלא עובד בנגרות. האשימו אותו שהוא שרף שדה של ערבים, זה שקר וכזב, אין שום תלונות נגדו. הכול אגדות וסיפורים שאין להם קשר עם האמת, ובית המשפט קיבל את הדברים כמות שהם".

לדבריו כל אדם עם קצת רגש של אמת, צריך להזדעזע מהסיפור הזה, "משפחת דויטש הם מפריחי שממה. אנשים שעובדים לבד, אצלם לא תמצא פועלים תאילנדים. איפה היו כל השנים אותם ערבים, למה אז הם לא הגישו בג"ץ. זה מקרה קלאסי של מדינה שהופכת להיות עוכרת יושביה. להרוס ככה משפחת שמתפרנסת מחקלאות כמו פעם".

 ערוץ 7 פנה למשרד המשפטים ומשם נמסר בתגובה כי בית המשפט דן בעתירה ופסק שבשטח המדובר נעשו עבודות בינוי בלתי חוקיות, והגם שמדובר בחממות, היה צורך לקבל עליהם אישורי בנייה, ולכן צו ההריסה עומד בתוקפו.