קניון מלחה: לא פוגרום ולא לינץ'

המשטרה התירה לפרסם סרטון ממצלמות האבטחה בקניון ממנו עולה כי שלושה ערבים הם שהתחילו בתגרה שהביאה את ההשתוללות בקניון.

ניר הר זהב , י"א בניסן תשע"ב

קניון מלחה. ארכיון
קניון מלחה. ארכיון
פלאש 90
המשטרה התירה הערב (שלישי) לפרסם סרטון ממצלמות האבטחה בקניון מלחה בירושלים ממנו עולה כי ערבים השתתפו בקטטה שפרצה במקום בינם לבין אוהדי ביתר ירושלים ולא כפי שנטען תחילה לפיה נפלו קורבן להשתוללות.

בסרטון נראים שלושה עובדים ערבים נוטלים מקלות ויחד עמם רודפים אחרי עשרות אוהדים שנסו על נפשם מחשש שאלה יבצעו בהם לינץ'.

ממשטרת ירושלים נמסר כי בניגוד לנאמר בתקשורת וכן על ידי גורמים בעלי עניין שהצטרפו לדברים אלה, לא נראה בסרט שהתקבל מיחידת האבטחה בקניון כל פוגרום או לינץ'. מחקירת האירוע ומבדיקת הסרט עולה כי לאחר סיום משחק הכדורגל בטדי נכנסו כמה עשרות אוהדי בית"ר לקניון מלחה וכעבור זמן קצר החלו לקרוא קריאות גזעניות לעבר עובדי ניקיון ערבים".

עוד נמסר מהמשטרה: "בין הצדדים פרצה קטטה. שלושה מהעובדים הערבים נטלו מקלות והחלו לרדוף אחרי עשרות אוהדי בית"ר שרצו לקומות האחרות ומהקניון החוצה. בשלב זה התערבו מאבטחי הקניון, אחזו בעובדים הערבים והרחיקו אותם.

"כוחות משטרה, בהם יס"מ ומג"ב, הגיעו לקניון ארבע דקות בלבד מאז הקריאה של מאבטחי הקניון, אלא שהצדדים המעורבים עזבו כבר את המקום. כוחות המשטרה גבו עדויות קצרות ובהמשך השבוע, עם העברת סרט האבטחה, נפתחה חקירה. עד היום נחקרו כמה עשרות אוהדי בית"ר בחשד לקריאות גזעניות ותקיפה. כ-20 מהם הורחקו מהמגרשים. כמו כן נחקרו באזהרה גם הערבים המעורבים באירוע.

"במשטרה מצרים על כך שכלי תקשורת מסוימים הכפישו את התנהלות המשטרה, שאיפשרה לטענתם פוגרום ולינץ' שהתבררו כלא היו. יחד עם זאת, לאחר האירוע נעשה תחקיר הופקו ונלמדו לקחים ועל כך דיבר המפכ"ל". 

בימים שאחרי פרסום התמונות בהן צועקים האוהדים "מוות לערבים" מיהר ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, להיפגש עם עובדי הניקיון שחלקם ככל הנראה הוליכו אותו שולל.

בתום הפגישה אמר ברקת, "אני מגנה את האלימות והבריונות הזו בכל תוקף. היא לא מאפיינת את הרוב המוחלט של אוהדי בית"ר והם צריכים להתבייש בהתנהגות הזו. עלינו לשמור על הדו קיום בעיר, צריך להרגיע את הרוחות ולמצות עם האשמים את הדין".