יציאת מצרים – הגרסה הפלסטינית...

מרצה מאוניברסיטת אל-נג'אח קבע בטלוויזיה של הרש"פ כי משה היה מוסלמי שהוביל את המוסלמים ליציאת מצרים. רבותי ההיסטוריה משוכתבת.

שמעון כהן , י"א בניסן תשע"ב

כשר לפסח? כשר בכלל? לא בטוח
כשר לפסח? כשר בכלל? לא בטוח
פלאש 90

ד"ר עומר ג'עארה, מרצה פלסטיני מאוניברסיטת אל-נג'אח שבשכם הנחשב כמומחה לעניינים ישראליים, הסביר בתוכנית בנושאי דת בטלוויזיה הפלסטינית כי משה שהיה מוסלמי הוביל את "המוסלמים מבני ישראל" ממצרים. כך מדווחים ראשי ארגון 'מבט' לתקשורת הפלשתינית, איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק.

עוד מדווחים השניים כי בדבריו התייחס המרצה לכיבוש הארץ על ידי בני ישראל ותיאר זאת בתור "המקרה הראשון של שחרור פלסטיני באמצעות מאבק מזוין". כיבוש זה, לדבריו, לא הונהג על ידי יהושע בן נון, אלא על ידי שאול ('טאלות'), שלדבריו גם הרג את גוליית.

לדברי מרכוס וזילברדיק "בעוד שחלק מהדברים הללו מתבססים על המסורת האסלאמית, חלק מהם הוא סילוף של האמור אף בקוראן, למטרות פוליטיות". הם מציינים כי הקוראן מזכיר פעמים רבות את "בני ישראל" (למשל, בסורה 5) אך בשום מקום הוא לא מדבר על אנשים או על בני עם "פלסטיני". כמו כן, הקוראן אינו מתייחס לכיבוש של ארץ ישראל כאל כיבוש "פלסטיני".

לדבריהם "המרצה הדובר בטלוויזיה הפלסטינית מסלף אף את המסורת האסלאמית, כאשר הוא קורא לכיבוש ארץ ישראל: "המקרה הראשון של שחרור פלסטיני באמצעות מאבק מזוין". זוהי דוגמה נוספת לשכתוב ההיסטוריה על ידי הרשות הפלסטינית למטרות פוליטיות, מבין דוגמאות רבות המתועדות על ידי 'מבט לתקשורת פלסטינית' במקרה הזה מדובר בשכתוב המסורת האסלאמית שלהם.