האם ישראל תלמד את וייטנאם לשתות חלב?

באמצעות הרפת הישראלית המוקמת בהו-צ'י מין ילמדו מומחים ממשרד החקלאות הישראלי את הווייטנאמיים כיצד לייצר לעצמם חלב.

ניר הר זהב , י"ג בניסן תשע"ב

הרפת שהוקמה
הרפת שהוקמה
צלם: עופר זקס, משרד החקלאות

רפת חלב כחול – לבן בהו-צ'י מין, הנה אחת מתוצאותיו של תהליך בן 5 שנים, אשר מגיע כעת להבשלה.

בביקור אנשי סינדקו, המרכז לשיתוף פעולה בינלאומי במשרד החקלאות ואנשי מש"ב, סוכנות הסיוע הלאומית של ישראל במשרד החוץ בווייטנאם, לפני כחודש ניתן היה לראות את התחלת הבנייה של הרפת, אשר תסייע לווייטנאמיים בפיתוח ענף החלב, אשר בשנים האחרונות ניכרת התעניינות יתרה במוצריו בקרב הציבור הרחב במדינה. 

הרפת הישראלית המוקמת בימים אלו בהו-צ'י מין הנה למעשה רפת הדגמה, רפת שבאמצעותה ילמדו מומחים ממשרד החקלאות הישראלי את הווייטנאמיים כיצד לייצר לעצמם חלב.

הפרויקט המיוחד חוצה-היבשות יכלול טכנולוגיות חדשניות שיוצרו בישראל ומשמשות את ענף החלב הישראלי, ציוד חליבה ומערכות תומכות אחרות – כולן כחול-לבן.  

הדרכת הווייטנאמיים תעשה כאמור, על ידי מומחים ישראלים, בהם מומחה  שישהה במדינה במשך תקופת ההרצה הראשונה של הרפת. בראשית התקופה יוכשרו צוותים מקומיים אשר יהוו את אנשי המקצוע המקומיים להעברת הידע לחקלאים והמדריכים המקומיים. נכון להיום, הצריכה בווייטנאם לנפש עומדת על כ- 14 ליטר בלבד, או כ- 70 כוסות חלב בלבד. 

שרת החקלאות ופיתוח הכפר, אורית נוקד, אמרה כי "רפת ההדגמה היא עוד שלב בהעמקת הקשר החקלאי בין ישראל לווייטנאם, והוכחה נוספת לכך ששמה של החקלאות הישראלית הולך לפניה בכל מקום בעולם. הרפת תאפשר לרפתנים המקומיים ללמוד על כל ההיבטים של הקמה, טיפול ושיווק החלב. אני מקווה ששיתופי הפעולה בין שתי המדינות בתחום החקלאות תביא לשיתופי פעולה נוספים גם בתחומים אחרים".