בשערי המדינה
בדיוטי פרי מוכרים חמץ

בנמל התעופה בן-גוריון מוכרים חמץ בדיוטי פרי באופן גלוי ואף דיילים מסתובבים עם מגשים שעליהם משקאות הנחשבים חמץ.

עוזי ברוך , י"ז בניסן תשע"ב

דיוטי פרי
דיוטי פרי
צילום: פלאש 90
דווקא בשער הכניסה לארץ, בנמל התעופה בן-גוריון, לא רק שנמכר חמץ בדיוטי פרי באופן גלוי, אלא דיילים אף מסתובבים עם מגשים שעליהם משקאות כגון וודקה וויסקי, הנחשבים חמץ, ומציעים לנוסעים כוסית כחלק מקידום מכירות לנוסעים ולתיירים. כך חשף הבוקר העיתון "מעריב".

לקראת הפסח פרסם מנהל נתב"ג, שמואל זכאי, הודעה לתקשורת שבה הוא מציין כי הנמל יהיה כשר במהלך החג.

"כמדי שנה יעברו כל מוקדי ההסעדה ושירותי המזון בנתב"ג, בשדות התעופה הפנים-ארציים ובמעברי הגבול הכשרה לפסח ואיסור מכירת חמץ", נכתב בהודעה שהפיץ זכאי ב-28 במרס. אלא שבימים האחרונים התלוננו נוסעים רבים שעברו בנתב"ג כי במקום רומסים ברגל גסה את חוק מכירת החמץ.

בהנהלת הדיוטי פרי בנתב"ג טוענים כי המדינה, באמצעות רשות שדות התעופה, מחייבת אותם למכור את המוצרים הללו במהלך החג ואוסרת עליהם להסתיר את החמץ מעיני הציבור. ברשות שדות התעופה מכחישים וטוענים כי חל איסור למכור חמץ בדיוטי פרי, אולם ברשות מסרבים לקנוס או לפתוח בהליכים נגד הדיוטי פרי.

לצורך קידום המכירות מסתובבים דיילים עם מגשים עמוסים בכוסיות וודקה וויסקי ומחלקים לנוסעים טעימות בלי לציין שמדובר במשקה שאינו כשר לפסח. בכניסה למתחם המשקאות החריפים של החנות אף מוצב "בר טעימות", שבו ניצב ברמן המוזג למתעניינים מגוון משקאות וודקה של "פינלנדיה" ו"גרגוס". כל זאת בזמן שבמסעדות בנתב"ג נאסרה מכירת מוצרים לא כשרים לפסח.
ברבנות הראשית זועמים על הנעשה בנתב"ג. "תיירים רבים מאוד שמגיעים לישראל דרך נתב"ג עלולים לחשוב שהמשקאות שמגישים להם הם כשרים", אומר גורם בכיר ברבנות. "הרי אנחנו מדינת היהודים. זהו מכשול בפני הציבור".

"ישנם מאות אלפי אזרחים ותיירים שבטוחים כי כל מה שיוגש להם בנמל התעופה של ישראל הוא בחזקת 'כשר', והם ישתו את המשקאות בלי לדעת שהוליכו אותם שולל".

גורם אחר ברבנות הבהיר כי האחריות לאכיפת "חוק החמץ" ומכירתו חלה על רשות שדות התעופה והביע תמיהה על כך שאינה אוכפת את החוק.

מחברת ג'יימס ריצ'רדסון נטען, כאמור, כי רשות שדות התעופה מחייבת אותה למכור את משקאות החמץ.

רני רהב, דובר חברת ג'יימס ריצ'רדסון בישראל, מסר: "חברת ג'יימס ריצ'רדסון מחויבת על פי תנאי המכרז של רשות שדות התעופה להמשיך לפעול בכל ימות השנה, כולל פסח, למעט יום כיפור. יודגש כי החנויות של ג'יימס ריצ'רדסון משרתות את כלל הנוסעים, בהם תיירים, ומחויבות למכור את מגוון המוצרים בכל ימות השנה.

"עם זאת, לציבור הדתי ושומר הכשרות למהדרין ישנה חנות בזרוע D הכשרה למהדרין, אשר סגורה בשבתות ובחגים וכל העובדים במקום הם שומרי שבת. בחנות זו אנו דואגים למכור את החמץ כהלכתו ואין שום חשש לחמץ שעבר עליו הפסח. החנות פתוחה במהלך חול המועד והיא מציעה מגוון רחב של מוצרים כשרים לפסח ומוצרים כשרים לאורך כל ימות השנה".

מרשות שדות התעופה נמסר בתגובה: "הדיוטי פרי מחויב למלא את הסיכומים עם הרבנות הראשית, ובכלל זה לא למכור חמץ בפסח. כל נקודות ההסעדה בנתב"ג כשרות לפסח. רשות שדות התעופה מדגישה כי היא משוכנעת שהדיוטי פרי ממלא את כל הסיכומים עם הרבנות הראשית בנושא, ובכלל זה אי-מכירת חמץ בפסח".

בעקבות פניית מעריב, אומרים ברשות שדות התעופה: "התחלנו בבדיקה לגבי ג'יימס ריצ' רדסון. אם יתברר שבחנות נמכרים מוצרים שאינם כשרים, נדרוש להסיר אותם מהמדפים לאלתר".