חדש בצה"ל: רימון חסין מקליע ורימון עשן ממטול

פיתוחים חדשים ייכנסו בקרוב לשימוש חיילי צה"ל: רימון שפגיעת קליע בו לא מפוצצת אותו ורימון עשן שיירה ממטול.

שמעון כהן , י"ח בניסן תשע"ב

אימון ברימון החדש
אימון ברימון החדש
זרוע היבשה. צה"ל

שני סוגים חדשים של רימונים יקלטו בהמשך השנה בכוחות צה"ל: רימון רסס בטיחותי, עמיד מפגיעת קליעים, ו"רימון עשן מועף" שמאפשר מיסוך משופר של האויב. כך מדווח אתר צה"ל.

על פי הדיווח בשבועות הקרובים יקלטו בכל הכוחות הלוחמים רימוני רסס חסיני פגיעת קליע. ברימון החדש, שדרוג של דגם 26, יועף הניצוץ המוביל לפיצוץ רק בהוצאת הנצרה, ככה שגם במקרה שפוגע בו כדור הוא לא יתפוצץ. עוד מציינים באתר כי אחד האירועים שזירזו את שילוב הרימונים החדשים בשורות הלוחמים במז"י, הינו פיצוץ הרימון באפודו של רס"ן אלירז פרץ ז"ל, שנהרג מפיצוץ רימון כתוצאה מפגיעת קליע.

ראש מדור ציוד קרבי במחלקת אמל"ח בזרוע היבשה, רס"ן יואב גלסטר, מצוטט באתר כשהוא מספר כי "יש כבר עשרות אלפי רימונים כאלו במחסנים. התפעול והאפקט יישארו זהים, רק הבטיחות תעבור קפיצת מדרגה ענקית. זו התחמושת הלא רגישה הראשונה בזרוע היבשה". לדבריו, בד בבד עם קליטת הרימונים החדשים נשקלת האפשרות להחליף גם לרימוני-יד ישנים את מנגנון הבטיחות לזה המשודרג.

במקביל עובדים בזרוע היבשה על קליטת רימון חדש נוסף, "רימון עשן מועף", שיגיע אל כוחות החי"ר (בסדיר ובמילואים) לקראת סוף השנה. מדובר ברימון עשן שניתן לשגר ממטול, זאת בניגוד לדגם הנוכחי שמאפשר שימוש ידני בלבד. התוצאה היא יכולת למסך את האויב עשרות מטרים רחוק יותר מטווח המיסוך כיום, כך ששדה הראייה שלו יחסם בצורה מלאה יותר ויאפשר יתרון משמעותי בקרב.

"נוכל מעכשיו לפגוע ליד האויב ולמסך אותו לגמרי, בצורה מלאה בשטח. אם היום המיסוך עדיין מאפשר לו לירות לעברנו, בזכות הטווח הקצר, בקרוב זה יהיה לא רלוונטי. לא נהיה תלויים בטווח הזריקה הקצר. הפיתוח הזה מפחית מאוד את הדאגה שלנו בלוחמה", ציין רס"ן גלסטר.