צה"ל: אין כסף לגיוס חרדים

נתונים של אגף כח אדם בצה"ל חושפים כי צה"ל שלח הביתה 100 חרדים שרצו להתגייס בשנה החולפת בגלל חוסר תקציב.

אפרים מורנו , י"ח בניסן תשע"ב

חיילים חרדים
חיילים חרדים
פלאש 90

ב־2011 שלח צה"ל כ־100 צעירים חרדים הביתה שהביעו רצון להתגייס, כך עולה מנתונים של אגף כוח אדם.

האתר כלכליסט מדווח כי על פי ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם באכ"א תא"ל גדי אגמון, הסיבה לוויתור על גיוסם היתה כלכלית. נתון זה מפתיע במיוחד לאור הנחת היסוד הרווחת בקרב הציבורי הישראלי ולאור מרבית הפרסומים הנוגעים להשתתפותם של החרדים בנטל השמירה על הביטחון.

על פי אגמון, מספר החרדים המתגייסים המיועד שקבע צה"ל ל־2011 עמד על 1,200 בלבד, כך שגם גיוסם בפועל של 1,288 היה גבוה מהמתוכנן. כך, 100 חרדים נוספים שהביעו רצון לעלות על מדים נאלצו לשוב לישיבה. על פי נתוני צה"ל, חיים בישראל כ־54 אלף גברים חרדים בגילי 18–28.

לדברי תא"ל אגמון, עלות גיוס חרדי ובעל משפחה לתוכנית שח"ר עומדת על 5,400 שקל בחודש, והעלות הכוללת של גיוס 100 חיילים לתוכנית עומדת על 13 מיליון שקל. "תוכנית זו היא גולת הכותרת מבחינתנו", הוא אומר. "על אף עלותה הגבוהה היא מוכיחה את עצמה, ומנתונים שבידינו 85% מהחרדים שהתגייסו במסגרת תוכנית שח"ר השתלבו לאחר מכן בשוק העבודה".

מנתוני אגף כוח אדם עולה כי בשנה שעברה 1,288 חרדים עלו על מדים, במסגרת גיוס לשלוש תוכניות מיוחדות. התוכנית הראשונה היא גדוד החי"ר נצח יהודה, אשר היה ידוע בעבר כנח"ל החרדי, שאליו התגייסו אשתקד 400 איש. לתוכנית השנייה, שח"ר (שילוב חרדים), גויסו 608 איש. התוכנית מיועדת לבני 22–26 שבמסגרת שירות של שנה וחצי עד שנתיים רוכשים מקצוע של טכנאי ותוכניתן, במטרה להשתלב בשוק העבודה לאחר שחרורם. התוכנית השלישית היא שלב ב', המיועדת לבני 26–28 המתגייסים לשלושה חודשים בלבד, שאחריהם הם משתלבים במערך המילואים. בשנה שעברה גויסו במסגרתה 38 חרדים. 242 חרדים נוספים התגייסו ב־2011 במסגרת גיוס כלל־צה"לי רגיל.

ב־2012, כאמור, יקוצץ התקציב המיועד לגיוס חרדים בצורה משמעותית. השאלה היא אם גם השנה יישלחו החרדים הרוצים לשרת בחזרה לישיבה. "תקציב 2011 כלל גם תשלומים שמשרד האוצר השיב לצה"ל על תוכניות בשנים עברו", מסביר אגמון. "השנה היעד עומד על 1,500 חיילים חרדים, ואינני יודע להעריך אם גם השנה נשלח חרדים הביתה. בכל מקרה, המענה התקציבי לסוגיה צריך להינתן מחוץ לתקציב צה"ל. צריך להביא בחשבון גם את ביטול חוק טל באוגוסט שטורף את הקלפים".