צה"ל: קדיש - לא במקום הרצח

צה"ל הפר סיכום עם משפחת בן יוסף לבנת הי"ד שביקשה לומר קדיש בקבר יוסף במלאת שנה לרצח שם. "בני המשפחה שבורים".

אפרים מורנו , י"ט בניסן תשע"ב

הלוויתו של בן יוסף לבנת הי"ד
הלוויתו של בן יוסף לבנת הי"ד
הלל מאיר

משפחתו של בן יוסף לבנת הי"ד תכננה לקיים הערב (רביעי) אזכרה במלאת שנה להרצחו. 

לערוץ 7 נודע כי מערכת הבטחון אישרה תחילה לקיים את האזכרה והודיעה כי לציון יום השנה תיערך כניסה המונית. לאחר הסיכום עם בני המשפחה, החליטו גורמים בכירים בצה"ל לבטל את הסיכום. לאחר דין ודברים בין בני המשפחה לצבא הוחלט כי יתקיים טקס מצומצם בקבר יוסף שיכלול רק את בני המשפחה לצורך אמירת קדיש.

להפתעת המשפחה ולמרות הסיכום, החליטו שלשום (שני) בצבא כי גם כניסתם של בני המשפחה אף היא אינה מותרת.

חבריו של בן יוסף לבנת הי"ד סיפרו בשיחה עם ערוץ 7 כי בני המשפחה שבורים. "מאז החלטת מערכת הבטחון יושבת האמא בביתה ובוכה. המשפחה רצתה בהתחלה לקיים כניסה המונית ובה תיערך האזכרה, אך לבסוף הסכימה לקיים טקס אזכרה מצומצם עם 10 אנשים כדי להגיד קדיש. בנו הקטן של בן יוסף לבנת הי"ד בן החמש עדיין חושב כי הערב הוא יגיע אל קבר יוסף כדי להגיד קדיש על אביו, ובני המשפחה אינם יודעים כיצד לבשר לו שהכניסה בוטלה".

משפחתו של בן יוסף לבנת ביקשה לא להתראיין לכתבה ובצה"ל בודקים את הדברים.

בתגובה לביטול כניסתם של משפחת לבנת למתחם קבר יוסף בעיר שכם אומר יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ יעקב כץ (כצל'ה) "עם ישראל מייחל לימים בהם מנהיגיו יהיו בריאים וגיבורים כמותו. ימים אלו יגיעו מהר משחושבים, ואז תיבנה ותיכונן העיר שכם וץהיה עיר ואם בישראל. באותם ימים חופש התפילה יהיה לא רק סיסמה ריקה אלא דרך חיים".

"אני לא מופתע מהתנהלות העויינת של אלוף הפיקוד" אמר ח"כ ד"ר מיכאל בן ארי. "בתפקידו כמפקד האוגדה נתן לגיטימציה למעשה הרצח, ועכשיו מבזה את משפחתו האבלה. כנראה שהמתנחלים נחשבים לאזרחים סוג ג' בעיני ממשלת הליכוד"

בן יוסף לבנת, בן 24, אב לארבעה ילדים מירושלים נרצח לפני שנה סמוך לקבר יוסף בעת ניסיון של 15 מתפללים מחסידות ברסלב להיכנס לקבר לרגל החג.

שוטרים פלסטינים שהבחינו במתפללים ירו מספר יריות באוויר. כששמעו את הירי נכנסו המתפללים אל המכוניות ואז נפתחה אש לעברם. הקליעים חדרו את החלון הקדמי וארבעה מהמתפללים נפצעו. בן יוסף לבנת נפצע מהירי באורח אנוש ופונה אל שער החטיבה המרחבית שומרון - שם, בתום פעולות החייאה, נאלצו לקבוע את מותו.

מתפלל נוסף, בשנות ה-20 לחייו, נפגע באורח קשה, נער בן 17, פונה מהמקום במצב בינוני והפצוע השלישי, שנפגע מרסיסים,טופל במקום.

בלשכת שרת התרבות, לימור לבנת, דוחים את הפרסום לפיו השרה התערבה בנסיון לסייע למשפחה לקיים את האזכרה בקבר יוסף.