סיכום ביניים:
משוחררי עסקת שליט חוזרים לטרור

מעקב שמנהלים צה"ל והשב"כ אחרי משוחררי עסקת שליט מעלה את מה שצפו רבים מראש והזהירו מפניו: רבים שבים לזרועות הטרור. מופתעים?

שמעון כהן , כ"ג בניסן תשע"ב

מחבלים ששוחררו בעסקת שליט
מחבלים ששוחררו בעסקת שליט
צילום: פלאש 90

גורמים באוגדת יהודה ושומרון מצוטטים באתר צה"ל בדיווח על המעקב שמנהל צה"ל יחד עם השב"כ אחרי משוחררי עסקת שליט.

על פי הדיווח מעקב זה מוביל להצלחות בסיכול פיגועי טרור, ואולם עם זאת דגש מיוחד שמה מערכת הביטחון בפעילות נגד מעורבותם של מחבלים ששוחררו והועברו לחו"ל בהכוונה ויוזמה של פיגועי טרור.

פרט לא ידוע מתברר מהדיווח באתר צה"ל: מסתבר כי בעוד שנה צריכה ישראל לבחור 18 מהמחבלים שגורשו יורשו לשוב ליהודה ושומרון או למזרח ירושלים. רק 55 מחבלים מבין ה-200 שגורשו אכן גורשו לצמיתות.

אתר צה"ל מדווח על מספר מחבלים מרכזיים ממשוחררי העסקה שנלכדו לאחר ששבו לזרועות הטרור. ביניהם הנא שלבי, מחבלת מארגון הג'יהאד האסלאמי מאזור ג'נין. שלבי נעצרה בעקבות מידע מודיעיני מהימן, שחשף כי החלה בהכנות לפיגוע טרור מורכב כנגד מטרות צבאיות בעורף.

כזכור, בעקבות שביתת רעב מתוקשרת בה פצחה בהשראת חאדר עדנאן, אף הוא חבר ג'יהאד אסלאמי מג'נין ששוחרר בעסקה, שלבי גורשה לעזה לתקופת זמן מוגבלת וחאדר צפוי להשתחרר החודש מהכלא.

"בעיר טול כרם התעצמה פעילותו של ארגון הטרור חמאס ובצה"ל קושרים זאת לשחרור חלק מפעילי הארגון לאזור, וכן להסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס. עם זאת, עיקר פעילות חמאס בעיר מתמקדת ב"דעוה", פעילות סוציאלית-חינוכית כחלק מ"הכשרת לבבות" לקירוב הציבור לתמיכה במטרות הקיצוניות של התנועה, שבטווח רחוק יותר עלולה להגביר את הפעילות הפח"עית בקרב הפלסטינים", מדווח האתר.

נזכיר כי המחבלים התעקשו שלא לחתום על הצהרה ולפיה לא ישובו לטרור כפי שנדרשו בטרם שוחררו. סירוב זה עורר תחושת אי נוחות סביב שולחן הממשלה כאשר לא מעט מהשרים התוודו בחצי פה כי הסכימו לתמוך בעסקה לאחר שנקבע באזניהם שהמחבלים מתחייבים שלא ישובו לטרור. מספר שרים אף הבטיחו לערוץ 7 כי יבדקו אם אין בעצם העובדה שחתימה כזו לא נחתמה הפרת ההסכם, הפרה כזו שיש בכוחה למנוע את ביצוע השלבים המאוחרים של ההסכם.

למרות הדברים החלק השני של ההסכם יצא לפועל באין מפריע. באתר צה"ל מזכירים את דבריו של המחבל הבולט יחיא סנואר, ממקימי הזרוע הצבאית של חמאס ומחוטפי ורוצחי נחשון וקסמן ז"ל, שהצהיר עם שחרורו כי "אזהרת ראש ממשלת ישראל למשוחררים מפני שיבה ל'התנגדות', לא תגרום לאסירים המשוחררים להפסיק לפעול".

יצוין כי על פי הסכם השחרור האסירים ששוחררו לאיו"ש יהיו נתונים תחת מגבלות. בין היתר הם לא יורשו לחצות את הקו הירוק או לצאת לחו"ל במשך עשור, ואחת לחודש יחויבו להתייצב במנהלת התיאום והקישור של המנהל האזרחי במחוז מגוריהם. כמו-כן, במשך שלוש שנים שהותם תוגבל רק למחוז מגוריהם.