רוצים טיפול במסתננים ולא נותנים סמכויות

עובדי יחידת עו"ז, האמורים לטפל בעובדים הזרים הבלתי חוקיים, בעיצומים מזה כחודש. הסיבה: ללא סמכויות אכיפה לא מסוגלים לפעול.

שמעון כהן , כ"ד בניסן תשע"ב

עובדים זרים
עובדים זרים
צילום: פלאש 90

רבות דובר בכנס רמלה על בעיית המסתננים והצורך להתמודד איתה, אך מסתבר שהכוחות שאמורים היו לאכוף את החוק מול המסתננים, יחידת עו"ז, כלל לא פועלים בשטח, למרות שהם דווקא היו מאור מעוניינים לעשות זאת.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם דורון עזרא, יו"ר ועד העובדים של יחידת עו"ז, ועד עובדים המצוי בעיצומים מזה כחודש לאחר שעד כה לא ניתנים לאנשי היחידה סמכויות אכיפה הכרחיות לביצוע משימתם.

בראשית דבריו מזכיר עזרא את הקמתה של היחידה במאי 2009 במגמה להתמודד עם תופעת ההסתננות הבלתי חוקית של עובדים זרים כפי שמקובל בעולם. הצפי היה אז שהתופעה תלך ותתמעט, אך ההיפך הוא שאירע. התופעה הלכה והתרחבה.

עוד הוא מציין כי לבד מקבוצה קטנה של מסתננים הזוכים להגנה בינלאומית מתוקף מעמדם כפליטים היו אמורים להיות שאר העובדים הזרים הבלתי חוקיים מטופלים בידי אנשי היחידה, אך בפועל המשימה אינה מתאפשרת בשל היעדר יכולת וסמכויות אכיפה בידי אנשי עו"ז.

עזרא מספר כי אם בעבר היו זוכים אנשי היחידה לשיתוף פעולה ברמה כזו או אחרת מצד המעסיקים הרי שהיום התמונה שונה בתכלית. המעסיקים תוקפים את אנשי עו"ז, מעכבים ומפריעים לביצוע האכיפה מול העובדים הזרים ואף מבריחים אותם דרך מעברים נסתרים הידועים רק להם ולעובדים הזרים. עוד הוא מספר על לא מעט מקרים בהם מלמדים המעסיקים את העובדים (הבלתי חוקיים, כזכור) להימלט אל תוך רכב נוסע שכן לאנשי היחידה אין סמכות לעצור רכב נוסע. זאת לעומת סמכויותיו של שוטר לפעול נגד המעסיק, לעצור רכב בצד, לעשות שימוש באזיקים, בגז פלפל, בגז מדמיע ובאמצעים נוספים.

לדבריו היחידה הוקמה בחופזה ומבלי שניתן שיקול דעת על מכלול פניה של הסוגיה. לנוכח המציאות הבלתי אפשרית בהם נדרשים אנשי היחידה לעבוד פנו להנהלת רשות ההגירה והאוכלוסין האחראית על היחידה ותבעו סמכויות אכיפה שיאפשרו את ביצוע המשימה, אולם לטענתו של עזרא העובדים אינם זוכים למענה מצידה של ההנהלה. "לא סופרים אותנו, לא מתייחסים לתכתובות שלנו", הוא אומר ומגדיר את היחס לו זכו כיחס אטום. "אם העובדים היו יכולים להתראיין הם היו מספרים על תחושת פחד. משחקים איתם בשעות נוספות, במשמרות וכו'", הוא אומר.

בעקבות הסירוב להיעתר לבקשתם פתחו אנשי היחידה בעיצומים כבר לפני כחודש, אולם משנודע על מטס הפרובוקציה הפרו פלשתיני החליטו לחדול את העיצומים ולהתייצב לעבודה. "ראינו באירוע משימה לאומית והחלטנו שלא נפנה עורף. הגענו לעבודה, אבל ההנהלה החליטה שהאנשים ישבו במשרדים ולא יצאו לשטח, שישתו קפה או תה אבל שלא יעשו את העבודה שלהם. אני לא מבין את ההתעלמות של שר הפנים מהסכסוך הזה", אומר עזרא.

כעת העבירו העובדים את תלונתם להסתדרות הלאומית ולהסתדרות הכללית שכן לטענתם ההנהלה החלה להעדיף עובדים שלא שבתו על פני כאלה ששבתו, דבר האסור לדבריו ע"פ החוק. כמו כן הוא מספר על איומים ולפיהם יוחלפו עובדי היחידה בעובדים אחרים, אך לטעמו איום זה אינו בר תוקף שכן הכשרתם של עובדים חדשים מצריכה הכנסה רבה ואישורים ממשרד המשפטים ומשר הביטחון לאחר קורס הכשרה שאורכו כחודשיים.

כעת מצפים שם להתייחסות שר הפנים אלי ישי ואנשיו המתבטאים לא פעם בחריפות נגד תופעת המסתננים והעובדים הזרים הבלתי חוקיים.