"עומדים בפני צונאמי של שנאה ואנטישמיות"

נשיא הקונגרס היהודי האירופי אומר כי הסלמה במזה"ת תביא להחמרה במצבם של יהודי אירופה. "מנהיגי אירופה חייבים למנוע את זה"

יוני קמפינסקי, אוניברסיטת ת"א , כ"ו בניסן תשע"ב

פורת וקנטור מציגים את דו"ח האנטישמיות
פורת וקנטור מציגים את דו"ח האנטישמיות
ששון תירם

נשיא הקונגרס היהודי אירופי, ד"ר משה קנטור, קרא למנהיגי אירופה לפעול מיד על מנת למנוע "צונאמי של שנאה" במקרה של הסלמה במזה"ת.

קנטור דיבר במסיבת העיתונות של מרכז קנטור לחקר יהדות אירופה בת זמננו, ותוכנית משה קנטור לחקר האנטישמיות והגזענות באוניברסיטת תל אביב, בשיתוף עם הקונגרס היהודי אירופי.  מרכז קנטור מפרסם סקר שנתי של אירועים אנטישמיים ברחבי העולם. תוצאות הסקר השנתי הפעם הראו ירידה קלה באירועים בסך הכל, אולם עלייה בהתקפות האלימות כלפי יהודים.

בשיחה עם ערוץ 7 הציגה ראש המרכז, פרופ' דינה פורת, את עיקרי הדו"ח והבהירה כי למדינת ישראל יש את היכולת להשפיע ולסייע לקהילות היהודיות בתפוצות.

"הסכסוך במזרח התיכון יובא לאירופה, ומשמש כתירוץ לכל התקפה אנטישמית כנגד אזרחיה היהודים של אירופה", אמר קנטור. "זה בלתי מתקבל על הדעת, וחייב להיפסק. השינוי צריך להגיע בכל הדרגים, מרשויות האכיפה ועד לבכירים בממשלה. אסור שתהיה קבלה סובלנות כלשהי לרעיון שטבעי שכל מה שקורה במזרח התיכון ישפיע על יהודים באירופה או בכל מקום אחר."

"חשוב להתמודד עם הנושא הזה מיידית, אחרת אנו עלולים לעמוד בפני "צונאמי של שנאה" אם תהיה הסלמה במזרח התיכון או במקרה של התקפה על איראן. הרצח הברברי בטולוז צריך לשמש כקריאה לפעולה. אנו יודעים מה הבעיות ומהו הפתרון, עכשיו צריך רק ליישם אותו."

קנטור סקר את חלק מהצעדים שיציג בפני מנהיגי אירופה, עימם ייפגשנו אנשי הקונגרס במהלך השנה, כחלק מתוכנית כלל-אירופית ליישום צעדים למניעת התקפות אנטישמיות בעתיד.

"יש להתמקד במאמצים חקיקתיים שיגדירו את הקהילה שלנו ויגנו עליה מפני פשעים מסוג זה, ויחרימו כל סוג של הסתה, שכולנו יודעים שמשגשגת במסגדים ברחבי אירופה", אמר קנטור.  "יש ליישם ולאכוף צעדים בטחוניים להגנה על קהילות יהודיות ברחבי אירופה. הגברת מודעות הציבור לאיום זה יכולה אף היא להפוך לכלי שימושי ומניעתי, כמו גם תוכנית לימודית, שתתחיל כבר בגן. שיתוף פעולה מודיעיני בין רשויות האכיפה השונות באירופה חיוני למניעה."

נשיא הקונגרס היהודי האירופי שיבח את ממשלת צרפת על טיפולה באירועים בטולוז, והביע תקווה שגם אחרים באירופה יתנהגו בצורה דומה.

קנטור התייחס גם לדבריו השנויים במחלוקת של הסופר הגרמני גינתר גראס.

"הסתה עלולה לתרום רבות להידרדרות של המצב. זהו מדרון חלקלק כאשר אדם כמו הסופר הגרמני גינטר גראס מביע רעיונות מעווותים והזויים", אמר קנטור. גראס זורע זרעים להאשמת היהודים בחוליי העולם, ומשם הדרך לביטויי אנטישמיות קצרה מאוד. חופש הדיבור אמנם חשוב מאוד, אבל אנשים כמו גינתר גראס חייבים להבין שהערותיהם אינן נישאות בתוך ואקום, אלא על רקע דוח שפרסם הבונדסטג הגרמני רק לאחרונה, ולפיו ל-20% מהגרמנים יש דעות אנטישמיות."

"הערות מהסוג הזה תורמות לשנאה נגד יהודי אירופה בכך שהן יוצאות נגד המדינה היהודית ועושות שימוש בסכסוך הישראלי-פלסטיני כתירוץ לביצוע פעולות אנטישמיות אלימות."