'דיבורי הלשעברים – מתסכול על אבדן ההשפעה'

יו"ר סיעת עצמאות, ח"כ וילף לא מבינה את דברי דיסקין: ברק משיחי? תמיד אמרו שהוא אנליטי וקר או שאינו שש מספיק לקרב, אז משיחי?

שמעון כהן , ז' באייר תשע"ב

ח"כ עינת וילף
ח"כ עינת וילף
ערוץ 7

יו"ר סיעת עצמאות, חברת הכנסת ד"ר עינת וילף, תוקפת ביומן ערוץ 7 את דבריו של ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין נגד שר הביטחון ברק וראש הממשלה נתניהו. לדבריה "משהו לחלוטין לא מתחיבר לאמירות שלו. אומרים על ברק הרבה דברים, אבל להגיד עליו שיש לו נטיות משיחיות? את זה עןד אף אחד לא האשים אותו. אומרים שהוא קר רוח, אנליטי, מפרק בעיות באנליטיות, אבל לא משיחי. נראה לי שמתואר כאן אדם שהתיאור לא מתחבר אליו".

חברת הכנסת וילף מזכירה כי גם כשביקש אהוד אולמרט לבקר את ברק, שהיה שר ביטחון בממשלתו, תיאר אותו כמי שנמנע מלצאת למבצעים מסוימים וכמי שלא היה די שש אלי קרב, עובדה המותירה את הגדרתו של ברק בפי דיסקין כמשיחי תמוהה עוד יותר.

באשר לדברי דיסקין סביב המו"מ המדיני עם הפלשתינים וקביעתו שאין אמת באמירה שאין פרטנר פלשתיני, אומרת וילף כי מדובר בהבעת עמדה כפי שיכול כל אזרח בישראל להביע את עמדתו ואין ליתרון המודיעיני של דיסקין כל משמעות.

לדבריה הממשלה הנוכחית עשתה צעדים רבים מכפי שניתן היה לשער כדי לקיים משא ומתן עם הפלשתינים, בכלל זה עשרת חודשי ההקפאה שבוזבזו ע"י הנהגת הרש"פ על אף היותה חסרת תקדים. כמו כן היא מזכירה את הצהרותיו של נתניהו על נכונותו לקיום מו"מ והצבת עמדות יוניות למדי, בעיקר לנוכח היותו מנהיג הליכוד, "לכן עם כל הכבוד, צריך להכיר בכך שלפלשתינים יש אינטרס במאבק הדיפלומטי יותר מאשר להכריע הכרעות קשות של חלוקת הארץ, הכרה במדינה היהודית ובזכויות הלגיטימיות של העם היהודי וויתור על החלום לקבל לידיהם חלקים נוספים מהארץ".

באשר לדיסקין עצמו ומניעי התבטאותו אומרת וילך כי לא תתפלא ולא תופתע אם תשמע על כוונתו להתמודד בפוליטיקה. היא מציינת שהפורום בו הופיע ובו נאמרו הדברים הוא פורום פוליטי "מוזר לצאת באמירות כאלה בפורום כזה אם אין לך כוונות לצאת לפוליטיקה".

עם זאת לדבריה מדובר באמירות שאינן מהותיות ועמוקות אלא ניסיון לחזור על המתווה בו הלכה ציפי לבני כשהתבססה בכל דרכה הפוליטית בתקיפתם של נתניהו וברק, דרך שהובילה אותה להיעלמות מהמפה הפוליטית "ככה לא עושים אופוזיציה", היא אומרת.

באשר לעצם התבטאויותיהם של בכירים לשעבר, כדוגמת מאיר דגן, פרופ' ארד ואחרים אומרת וילף כי בהחלט יתכן שמאחורי הדברים עומד התסכול של מי שעד לא מכבר היו קרובים למוקדי ההחלטות, במוקדי השפעה שמילתם נשמעה על אוזני המחליטים ולפתע אין בידיהם דבר, הדבר לטעמה מביא אותם להתבטאויות בטונים צורמים.

באשר לעתידה של 'עצמאות' אומרת וילף כי המפלגה נערכת ובכוונתה להתמודד וכי למרות המלעיגים והמלעיזים קיימת עלייה בתמיכה בה. "אמנם לא נהיה מפלגה גדולה, אבל נהיה מפלגה משמעותית".

חברת הכנסת וילף מוסיפה ואומרת כי לא נכון יהיה להקדים את הבחירות כאשר נותרה עוד שנה וחצי עד להשלמת מלוא הקדנציה. היא מזכירה כי כל תקופת כהונתו של ברק הייתה שנה וחצי וכי מדובר בתקופה בה ניתן לחולל מהלכים משמעותיים, לבד מהעובדה שהציבור נוהג להעניש בקלפי את מי שחותר להקדמת בחירות.