הרבה ממה שעבר על ההתיישבות עדיין לא ידוע

כנס מיוחד יתקיים השבוע בחברון, ובו תיפרס מסכת העלייה ליו"ש לאחר מלחמת ששת הימים, תחת הכותרת 'מכפר הרואה להתיישבות ביו"ש'.

שמעון כהן , ח' באייר תשע"ב

הבטחות יש. מעשים כבר הרבה פחות. מערת המכפלה
הבטחות יש. מעשים כבר הרבה פחות. מערת המכפלה
פלאש 90

בחברון יתקיים השבוע הכנס השני לזכרו של חיים מגני ז"ל, מראשוני המתיישבים בחברון ומי שמוגדר כמדריך הטיולים הראשון ביהודה ושומרון.

הכנס יעסוק בצאתם של תלמידי הרב צבי יהודה קוק מבתי המדרש אל הגבעות בהוראתו, בהנחייתו ובברכתו של הרב צבי יהודה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנדי אריאלי, חתנו של חיים מגני ומי שמארגן את האירוע כולו.

בראשית דבריו מציין אריאלי כי ההחלטה על כותרת הכנס שיתקיים ביום חמישי הקרוב בבית גוטניק שמול מערת המכפלה, התקבלה לאור הכנסים סביב ציון שלושים לפטירתו של הרצי"ה שרבים משוכנעים שהוא העומד מאחורי המהפך ההתיישבותי שהתחולל ביהודה ושומרון לאחר מלחמת ששת הימים.

אחת הדמויות המעניינות הצפויות להופיע בכנס הוא הרב קלונסקי, בן למשפחה חברונית שהיה גם הוא בן למשפחה חברונית שביתה גם כיום מוחזק בידי משפחה ערבית. בין הדוברים יהיה גם עו"ד אליקים העצני שיציג את הפן הלא דתי של העלייה להתיישבות, כלשונו של אריאלי. העצני מדגיש כי גם הוא ראה בתנועת העלייה להתיישבות אידיאל משותף "מעבר למה שיש על הראש".

אריאלי מבטיח כי בין הדברים שיאמרו בכנס ינופצו כמה מיתוסים באשר להתיישבות היהודית בחברון, אולם את פרטי המיתוס וזהות המנפץ הוא משאיר לכנס עצמו. לדבריו ראוי ונכון לדעת כי הרבה ממה שעבר על ההתיישבות ביהודה ושומרון עדיין לא ידוע, כך עולה מהעיסוק הארוך במחקר סביב ראשית ההתיישבות בחברון.