הדברה לא רעילה – יש דבר כזה

לא כולם שמחים לרסס את ביתם כנגד חרקים, זאת בשל הרעל החריף הנמצא בריסוס. אך יש גם הדברה מסוג שונה שאינה רעילה.

ישי קרוב , י' באייר תשע"ב

מאבקים של קיץ
מאבקים של קיץ
פלאש 90

עם כניסתנו לעונת הקיץ, גם החרקים עושים את דרכם ממקום מחבואם אל תוך בתינו. יש כאלו שמרססים את ביתם אך יש שנרתעים מריסוס מסיבות בריאותיות. ביומן ערוץ 7 סיפר הדר ברקת על ריסוס מסוג אחר שאינו מזיק לבני אדם, "מדובר בהדברה שנעשית על ידי פיתיונות המונעות מהחרק להתחדש".

ברקת סיפר כי הפיתיון מיועד באופן ממוקד לאותו סוג חרק, "הדיוק הוא מאוד גבוה והתוצאות פועלות לזמן ארוך, ללא היחשפות לחומרי הדברה רעילים".

ואיך זה עובד? ברקת הסביר כי ההדברה מנצלת את הפעולה הביולוגית של החרק, "למשל התיקן – הם אוכלים אחד את השני וכאשר פרט אחד נחשף לפיתיון ומת, הרעל עובר גם לחבריו על ידי שהם אוכלים את התיקן המת. הרעל נכנס לא רק לתיקנים שאכלו את התיקן שהורעל אלא גם לאלו שאכלו את התיקנים האלו".

"הרעל לא מזיק לבני אדם", הדגיש ברקת, "התצורה שהרעל מגיע כג'ל או כגרעינים, זו צורה לא נדיפה ואין חשיפה לרעל ובנוסף זה כמויות מאוד מזעריות וממוקדות".

ובאשר לתוצאות, מציין ברקת, כי תוך 24 שעות יש היעדרות מוחלטת של תנועת התיקנים, "אם כי במידה שיש נגיעות מאוד גבוהה אנחנו חוזרים על הטיפול עוד פעם או פעמיים, על מנת לחסל את התופעה לחלוטין".