יורחב איסור העישון במרחב הציבורי

ועדת הבריאות של הכנסת קיבלה את רוב הרחבות צו מניעת העישון. ייאסר העישון בהופעות, בריכות שחייה, רציפי רכבת, תחנות אוטובוס ועוד.

חזקי ברוך , י' באייר תשע"ב

האיסור מורחב
האיסור מורחב
פלאש 90

ועדת הבריאות של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד), אישרה היום את מרבית הרחבת הצו למניעת עישון במקומות ציבוריים והחשיפה לעישון. בכך יורחבו באופן ניכר המקומות הציבוריים בהם ייאסר העישון.

על פי בקשה עליה חתום ראש הממשלה ושר הבריאות בנימין נתניהו, ייאסר לחלוטין העישון בהופעות, בתחנת אוטובוס מקורה, בכל שטחי בריכות השחייה ובחצרות שלהן, ברציפי רכבת (למעט אזור עישון שיוקצה בקצה הרציף) ותחנות אוטובוס מרכזיות (למעט חדר עישון שיוקצה במיוחד).

כמו כן ייאסר על נהגי אוטובוס לעשן בתוכו לפני העלאת נוסעים, ייאסר עישון בטווח של 10 מטר מהכניסה או היציאה מבניין מרפאה או בית חולים וייאסר להקצות אזורי עישון בחדרי מדרגות ובמעברים.

עוד נקבע, כי אחוז השטח המוקצה לטובת עישון במסעדות ובבתי קפה גדול משמעותית מכפי הצורך, ואלו שאינם מעשנים ומעוניינים לשבת באזור החיצוני, נאלצים להיחשף לעישון כפוי בעל כורחם. אי לכך, שטח אזור העישון שיוקצה במסעדות ובבתי קפה לא יעלה על 15 מ"ר. באולמי שמחות וגני אירועים יוגבל שטח העישון ל-25% ממקומות הישיבה. שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, בתי קפה וברים, מחה על ההחלטה: "אנחנו המעסיק השני הגדול במשק, תנו לנו להמשיך לפעול".

משרד הבריאות הכריז עוד כי בכוונתו לאסור באופן מוחלט בעתיד עישון במקומות עבודה, מכיוון שחדרי העישון ומערכות סינון האוויר אינם מונעים חשיפה לעישון כפוי. כצעד ראשון למהלך, וכדי "לשמש דוגמה", ייאסר לחלוטין העישון במשרדי ממשלה כבר מהחודש הבא.

עם זאת, לא אושרו הסעיפים האוסרים עישון באצטדיונים ובאמפיתיאטראות. כמו כן, לבקשת המשנה למנכ"לית משרד החינוך, איציק תומר, נמנעה הוועדה מלאסור עישון בחצרות מבני מתנ"סים ותנועות נוער, בשל הקושי בהגדרת שטחים אלו. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, התפרץ לעברו ואמר: "אתם צריכים לשמור על הילדים האלה!". יו"ר הוועדה ח"כ כץ לא נענה לבקשת נציגי עמותת אוויר נקי לאסור עישון של שחקני תיאטרון על הבמה כחלק מהמשחק.

ח"כ כץ אמר בדיון: "אנחנו מצמצמים באופן משמעותי את הפגיעה במעשן הפאסיבי ואת השטחים בהם יותר העישון. עם זאת, אל לנו להגזים. יש גם ציבור מעשנים בישראל, וגם אותו אנחנו צריכים לשרת".

הצו ייכנס לתוקף 30 יום מיום פרסומו.