'מכס הנמוך ליבוא שום ובצל פוגע בחקלאים'

מגדלי ירקות: מכסים נמוכים ללא הצדקה, ביבוא שום ובצל, פוגעים קשות בחקלאים ומייקרים את המוצרים לצרכנים. שוקלים הגשת תביעות.

שמעון כהן , י' באייר תשע"ב

אין צורך בייבוא. לא חסרה סחורה ישראלית. בצלים
אין צורך בייבוא. לא חסרה סחורה ישראלית. בצלים
פלאש 90

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי ירקות, פנה במכתב דחוף לשר האוצר ולשרת החקלאות, ובו הוא מתריע על מצב בלתי אפשרי כהגדרתו, מצב בו רשתות השיווק ויבואנים מייבאים לישראל שום ובצל, בעיקר מסין, וזאת ללא הצדקה או סיבה של מחסור במוצרים אלה בארץ או בשל מחירים גבוהים. לדבריו ההיפך הוא הנכון, המחירים נמוכים והתוצרת רבה.

במכתב מפרט יפרח כי התוצרת המיובאת נמכרת לצרכנים בישראל במחירים גבוהים יותר מהתוצאת המקומית בשיעור של עד 50%: "תוך ניצול של עלות מכס זולה בסך של 1 ש"ח לק"ג בצל ו7- ש"ח לק"ג שום, בניצול הריכוזיות של רשתות השיווק והיבואנים, נעשים רווחים לא רק על חשבון החקלאי הישראלי אלא גם על חשבון הצרכן הישראלי, שאינו משלם עבור התוצרת המיובאת מחירים זולים יותר, אלא אף גבוהים עד 50% מהתוצרת המקומית".

יפרח מפרט: "לדוגמא, עלות 1 ק"ג שום מיבוא מגיעה למחיר של 12 ש"ח לק"ג בשער הכניסה לארץ, אך המחיר אותו משלם הצרכן עבור אותו שום הוא 38 ש"ח לק"ג, כאשר את השום הישראלי ניתן למכור לצרכן במחצית מסכום זה. גם בבצל, המחיר של בצל מיובא לצרכן הוא 3.5 ש"ח לק"ג, שעה שמחיר הבצל הישראלי הוא כ-1.5- ש"ח לק"ג".

מגדלי הירקות מבקשים משרי האוצר והחקלאות להכפיל מיידית את המכס על יבוא השום המיובא ל14- ש"ח לק"ג ואת המכס על הבצל ל2- ש"ח לק"ג, מתוך דאגה למגזר חקלאי גדול של מגדלי שום ובצל ולצרכנים בישראל.

עוד אומרים המגדים כי "בנוסף, חוקרים נכבדים מהפקולטה לחקלאות וממינהל המחקר החקלאי פרסמו לאחרונה מאמר, בו הם מתריעים על היבט נוסף הקשור ליבוא שום ובצל – התוצרת המיובאת עלולה להכניס לארץ מחלות שמסכנות את עתידם של ענפים אלה".    

יפרח מתריע כנגד מונופולים הפוגעים קשות בתוצרת המקומית ומוסיף כי החקלאים שוקלים לתבוע את האוצר על הנזקים הנגרמים למגדלי ירקות בכל מוצר בו תהיה הפקרות מעין זו, המסכנת את פרנסתם: "כספי המכסים שמרוויחה המדינה ללא צדק ישמשו לפיצוי החקלאים הנפגעים מיבוא פרוע מעין זה".