חוגגים יום הולדת 152

לציון יום הולדתו ה-152 של חוזה המדינה - הרצל, חנך מזכיר הממשלה, צבי האוזר פסל ברונזה המנציח את המפגש של הרצל עם קיסר גרמניה.

ישי קרוב , י' באייר תשע"ב

צבי האוזר
צבי האוזר
יח"צ

מזכיר הממשלה צבי האוזר חנך היום (רביעי) במקווה ישראל, פסל ברונזה המנציח את המפגש ההיסטורי בין הרצל לקיסר גרמניה בשנת 1898.

הרצל פגש את הקיסר בדרכו מיפו לירושלים, כחלק ממאמציו לגייס תמיכה ברעיון המדינה היהודית ולקבל את הצ'רטר - ההיתר להתיישבות יהודית בארץ ישראל, שהרי גרמניה הייתה בעלת השפעה רבה על האימפריה העות'מאנית. המפגש בין השניים נערך במסגרת ביקור היסטורי של משלחת ובראשה הרצל לארץ ישראל.

הפסל, אותו יצר האומן מוטי מזרחי, מציג את הקיסר וילהלם השני על סוס, חצוי לשניים, כשממולו ניצב הרצל. בעיצובו המיוחד מדגיש הפסל את הראייה למרחוק של הרצל בחזונו ופועלו.

מזכיר הממשלה צבי האוזר, שיזם את הקמת הפסל בשיתוף המועצה לשימור אתרי מורשת ומקווה ישראל, אמר במהלך האירוע: "הרצל הוא דמות המופת החשובה ביותר בעם היהודי של העת החדשה. הפסל מנציח רגע מפורסם וחשוב בהיסטוריה של הציונות ויאפשר לתת חיי נצח לפועלו ולדמותו. הרצל ביקר פעם אחת בארץ ישראל וזאת כחלק מהמאמצים האדירים להשיג הכרה בזכותם של היהודים למדינה ריבונית בארץ ישראל. חזונו של הרצל התגשם, ואין דבר ראוי יותר מלהנציח את מאמציו ולהבטיח שדמותו תהיה דמות מופת בחברה הישראלית".