גילה בחצר ביתו את קבר הריב"ל - ונתבע

תושב ציפורי גילה בעת ששיפץ את ביתו לפני כשלוש שנים מערת קבורה עתיקה בחצר ביתו, שהתגלתה כבת 1800 שנה.

אפרים מורנו , י"ב באייר תשע"ב

קבר הריב"ל והשחקן
קבר הריב"ל והשחקן
יחצ

בית משפט השלום בנצרת דן  (חמישי) בתביעה שהגישה המדינה כנגד תושב ציפורי על פגיעה בעתיקות. לדיון הגיע שחקן שגילם את דמותו של רבי יהושע בן לוי ושאל "מדוע לקחתם את דלת בית מנוחתי?".

לפני כשלוש שנים נחשפה באקראי תגלית ארכיאולוגית מרתקת - מערת קברו של אחד מגדולי חכמי המשנה בארץ ישראל רבי יהושע בן לוי או בשמו המקוצר ריב"ל. ריב"ל ידוע כאחד מגדולי החכמים מתקופת המשנה, ציטטות רבות מפיו מפוזרות במשנה ובתלמוד.

חשיפת מערת הקבורה עוררה התרגשות רבה בקרב אלפי יהודים ברחבי העולם ומדי שבוע מגיעים לאתר הארכיאולוגי עשרות מאמינים לתפילה. בכירי הארכיאולוגים כמו גדולי המקובלים היו שותפים להתרגשות היות ועל דלת המערה נחשפה כתובת יחודית המיחסת את האתר לציון קברו של רבי יהושע בן לוי. זו הפעם הראשונה בה נחשפת כתובת כזו במערת קבורה מתקופת המשנה.

חושף המערה, מיטש פילצר, יהודי מניו יורק שעלה ארצה, גילה אותה במהלך עבודות בנייה להרחבת ביתו שבמושב ציפורי. עבודות הרחבת הבית בוצעו לאחר סקר מקיף שערכה במקום רשות העתיקות ולאחר אישור רשמי של הרשות לביצוע עבודות הבנייה. מיד לאחר חשיפת המערה בחצר ביתו, דיווח מר פילצר לרשות המקומית על התגלית והפסיק את עבודות הבנייה באתר.

אנשי רשות העתיקות שהגיעו לאתר עקרו את דלת האבן המרהיבה אשר עליה נחקקה הכתובת העתיקה, לצרכי מחקר. כיום, שלוש שנים לאחר חשיפת המערה הגיע הזמן להשיב את האבן למקומה הטבעי בפתח מערת הקבורה של רבי יהושוע בן לוי בציפורי.

למעשה, האבן ועליה הכתובת מונחת "כאבן שאין לה הופכין" במחסני רשות העתיקות בבית שמש לאחר שבוצע כל המחקר הדרוש. פניות אין סופיות של אנשי ציבור רבנים וחכי"ם להשיבה למקומה לא נענו עד כה חרף דעה חד משמעית של ארכיאולוגים בכירים שעליה לשוב למקום בו נחה 1800 שנה.

חושף התגלית, מיטש פילצר, קיבל לתדהמתו כתב תביעה ממדינת ישראל על פגיעה בעתיקות, תביעה חסרת תקדים שאין דומה לה. ועד פעולה המורכב מחילונים ודתיים אנשי אקדמיה, חוקרים ושוחרי העבר היהודי בגליל הוקם בימים האחרונים ללוות את המשפט בתמיכה והסברה לקהל הרחב, ומאבק להשבת האבן למקומה בהיותה נכס של כלל הציבור.

מרשות העתיקות נמסר לערוץ 7 "רשות העתיקות הגישה באמצעות התביעה כתב אישום נגד מיטש פילצר בגין פגיעה בעתיקות, בניגוד להוראות חוק העתיקות התשל"ח 1978. העניין עומד ותלוי בבית המשפט ומטעם זה, אין רשות העתיקות יכולה להגיב על הדברים".