מכרז משרד האנרגיה התעלם משומרי-שבת

משרד האנרגיה מסבסד רכישת מקררים חוסכי אנרגיה שנבחרו לפי קריטריונים ברורים. חסר קריטריון יכולת פתיחת וסגירת המקרר בלי חילול שבת

בני משה , י"א באייר תשע"ב

מקרר לשומרי שבת
מקרר לשומרי שבת
פלאש 90

לאחרונה מפרסם המשרד האנרגיה והמים כי הוא מסבסד משמעותית רכישת מקררים חוסכי אנרגיה. הרשימה כוללת 8 מקררים שנבחרו לפי קריטריונים שגיבש המשרד, בתיאום עם מכון התקנים.

ואולם, מפניות למשרד של צרכנים רבים שומרי-שבת התברר כי נשכח קריטריון יכולת פתיחת וסגירת המקרר, בלי חילול שבת.

פניות רבות הגיעו למשרד גם מהספקים שנדרשו לתת מענה לפונים רבים. ממשרד האנרגיה פנו למכון 'צומת', המתמחה בכל הקשור בנושאים הלכתיים-טכנולוגיים, וממנו למדו כי השאלה ההלכתית העיקרית קשורה ללחיץ המופעל במישרין ע"י פתיחת דלת המקרר וסגירתה. במקררים עכשוויים לחיץ זה מבצע מספר פעולות חשמליות מלבד הדלקת הנורה, אשר ניתן להוציאה, ומבחינה הלכתית הכרח לבטל לחיץ זה לפני שבת, ולא יהיה בכך שום פגיעה בתפקוד השוטף של המקרר. בדיקה מהירה לימדה כי שני דגמים בלבד, מתוך הרשימה שבמכרז הראשון, מצוידים באישורי שבת של מכון 'צומת'. לדברי היבואנים ניתן להוסיף 'התקן שבת' דומה בכל דגמי המבצע, לפי דרישת הלקוח (בתשלום).

ראש מכון 'צומת', הרב ישראל רוזן, ומהנדסי המכון המליצו בפני משרד האנרגיה שלקראת פרסום בקרוב של המכרז השני, וכן בעתיד, יידרש הספק להציג סידור שבת תקני מאושר ע"י גורם מוסמך, במחיר סביר שיקבע בתנאי המכרז, ובתוך ימים ספורים מרכישת המקרר.

כמו כן הומלץ ע"י מכון 'צומת' שתיבדק אפשרות לוודא שבכל מבצע לציבור יהיו דגם אחד או שנים עם אפשרות להתקנת סידור שבת למהדרין, המבוקש בחלק מן המגזר החרדי. סידור כזה מחייב שינויים פנימיים בתפקוד המקרר בשבת (בדרך כלל פעילות המדחס לפי זמנים קצובים וביטול התרמוסטט). לסידור כזה דרוש אישור של גורם הלכטכני מוסמך, דוגמת מכון 'צומת' בראשות הרב רוזן, או המכון הטכנולוגי-הלכתי בירושלים בראשות הרב הלפרין.          


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il