תפוח אדמה - לא סתם כך זורקים אותו למדורה

המדורות מוכנות, כך גם העצים בצד. המשימות חולקו וכל אחד יודע מה יביא, אך מה עם תפוחי האדמה? קחו כמה טיפים שיהפכו אתכם למומחים...

שמעון כהן , ט"ז באייר תשע"ב

מדורה אש ל"ג בעומר
מדורה אש ל"ג בעומר
הלל מאיר

אל תזלזלו בתפוחי האדמה כשאתם מתכננים את מדורת ל"ג בעומר. כך ממליצים בקיבוצי חבל מעון בנגב המערבי, מגדלי תפוחי אדמה 'דוד משה', ומעניקים לנערכים למדורות שורת טיפים לבחירת תפוחי האדמה המומלצים.

בראש ובראשונה ממליצים הקיבוצניקים מומחי תפוח האדמה ש"כדי להימנע מאכזבות במדורות ל"ג בעומר וקומזיצים ביום העצמאות כדאי להשתמש בזני תפוחי האדמה בעלי מרקם יבש המתאים למדורה". שלושה מתוך זני תפוחי האדמה הנמצאים בתקופה זו של השנה בשוק מתאימים גם למדורות: ג'לי – זן בעל גוון צהבהב שמקורו בגרמניה, דיטה – זן הולנדי בעל פקעת מוארכת שבשרה צהוב וויולדי – זן הולנדי בעל צורה אליפטית וקליפה בהירה.

ויש להם, למומחי 'דוד משה' שורת טיפים, גם כאלה שאינם קשורים בהכרח לזן המומלץ של התפוח, אלא גם כאלה הקשורים לאופן הטיפול בו. איך אמרנו בהתחלה? אל תזלזלו בתפוח האדמה. תנו לו כבוד, יחס ותשומת לב:

מומלץ לבחור תפוחי אדמה בגודל אחיד כדי שתזמון הוצאת מהמדורה יהיה אחיד. כך כל המשתתפים יוכלו לאכול ביחד ואף אחד לא יצטרך להמתין עד שכל תפוחי אדמה יתרככו.

תפוח אדמה הוא טעים גם בעצמו ללא כל תוספת, אך כדאי להשתמש בשמן, מלח ורוזמרין לתיבול והשבחת הטעם.

מוטב להימנע מניקוב, קילוף או חצייה של תפוחי האדמה, כי פעולות אלו אינן מזרזות את הצלייה כפי שנהוג להניח.

לפני העברת תפוחי האדמה לאש מומלץ להעביר ביניהם חוט מתכת שיחבר את הפקעות לשרשרת ויקל על הוצאתם.

לגיוון הטעם אפשר לזרוק לגחלים גם בצל, גזר וירקות שורש נוספים עטופים באלומיניום עם מעט שמן זית.

הזמן המקסימלי לשהות של תפוחי האדמה במדורה הוא 45 דקות עד שעה כדי שהם לא יישרפו.

המעוניינים להשתמש בתפוחי האדמה לטיגון צ'יפסים מומלץ להשתמש בזנים מתאימים כמו רוזנה, רודאו, לאורה ודזירה. המרקם של הזנים הללו מאפשר ספיגה מעטה באופן יחסי של שמן וקבלת צ'יפס פריך שאינו סמרטוטי.